Samolot USA nad Cieśniną Tajwańską. Chiny komentują. "Celowa ingerencja"

Chiny zarzucają USA stwarzanie zagrożenia dla pokoju w Cieśninie Tajwańskiej. Nad newralgicznymi dla władz w Pekinie akwenami przeleciał amerykański samolot wojskowy. Amerykanie uznają tę część przestrzeni za podlegającą międzynarodowej jurysdykcji, a Chiny za własną.

Amerykański morski samolot patrolowy P-8A Posejdon, który służy do wykrywania i zwalczania okrętów podwodnych, wykonał w poniedziałek lot nad Cieśniną Tajwańską, która oddziela kontynentalną część Chin od Tajwanu. Dowództwo Wschodniego Okręgu Wojskowego chińskiej armii w krótkim komunikacie sprzeciwiło się obecności amerykańskiego maszyny w tym regionie.

Władimir Putin i Xi JinpingSzef CIA: Niepowodzenia Rosji w Ukrainie zniechęcają Chiny do ataku Tajwanu

USA wysłały samolot nad Cieśninę Tajwańską. Chiny komentują

"Działania strony amerykańskiej celowo ingerowały i zakłócały sytuację w regionie oraz zagrażały pokojowi i stabilności w Cieśninie Tajwańskiej. Stanowczo się temu sprzeciwiamy" - brzmi krótkie oświadczenie strony chińskiej, które cytuje Agencja Reutera.

Więcej informacji ze świata przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl

Z kolei Stany Zjednoczone przekazały w oficjalnym komunikacie, że samolot patrolowy wykonał lot w międzynarodowej przestrzeni powietrznej - zgodnie z prawem międzynarodowym. "Stany Zjednoczone stoją na straży praw i wolności żeglugi wszystkich narodów. Tranzyt samolotu przez Cieśninę Tajwańską pokazuje zaangażowanie Stanów Zjednoczonych na rzecz wolnego i otwartego Indo-Pacyfiku" - czytamy w oświadczeniu Dowództwa 7. Floty amerykańskiej marynarki wojennej.

Władimir Putin i Xi JinpingKreml reaguje na chiński "plan pokojowy". "Nie widzimy przesłanek"

Chiny uznają Tajwan za część swojego terytorium

Rząd w Pekinie uznaje Tajwan za część terytorium Chińskiej Republiki Ludowej, jednakże de facto nie sprawuje nad nim żadnej kontroli. W ostatnich miesiącach wokół wyspy swą aktywność zwiększyła chińska armia, która w odpowiedzi na kroki uznawane przez Pekin za prowokacyjne - podejmuje coraz intensywniejsze patrole zwiadowcze i manewry morskie.

Zobacz wideo Chiny zdecydują się zaatakować Tajwan? Dr Przychodniak: Nie sądzę
Więcej o: