Ważny dowódca ukraińskiego wojska odwołany. To decyzja Wołodymyra Zełenskiego

Gen. Edward Moskaliow został odwołany ze funkcji dowódcy Połączonych Sił Zbrojnych Ukrainy. Taką decyzję podjął prezydent Wołodymyr Zełenski, który wydał specjalne rozporządzenie w tej sprawie.
Zobacz wideo Ukraińcy na granicy z Polską rok po inwazji Rosji. "Do tego nie można przywyknąć"

Komunikat ws. dymisji generała pojawił się w niedzielę na stronie ukraińskiego prezydenta. Rozporządzenie Wołodymyra Zełenskiego datowane jest na 26 lutego 2023 roku (niedziela). W dokumencie nie podano przyczyny odwołania dowódcy Połączonych Sił Zbrojnych.

Gen. Edward Moskaliow objął to stanowisko 15 marca 2022 roku, kiedy to ówczesny dowódca Połączonych Sił Zbrojnych Ołeksandr Pawliuk został mianowany szefem administracji wojskowej obwodu kijowskiego.

Więcej wiadomości na stronie głównej Gazeta.pl

Władimir Putin i Xi JinpingSzef CIA: Niepowodzenia Rosji w Ukrainie zniechęcają Chiny do ataku Tajwanu

Zamieszanie wokół ministra obrony

Dawid Arachamija, lider frakcji Sługa Ludu w ukraińskim parlamencie, przekazał 5 lutego, że Ołeksij Reznikow przestanie pełnić funkcję w Ministerstwie Obrony.  Na jego stanowisko miał zostać powołany Kyryło Budanow, dotychczasowy szef wywiadu wojskowego.

Z kolei sam Reznikow miał zostać przeniesiony do resortu przemysłu strategicznego, by "wzmocnić współpracę militarno-przemysłową".

W połowie lutego szef ukraińskiego MON powiedział, że na razie nie opuszcza stanowiska. Przyznał, że to decyzja prezydenta Wołodymyra Zełenskiego.

Dmitri Miedwiediew grozi zniszczeniem cywilizacji.Miedwiediew grozi końcem cywilizacji. "Nie potrzebujemy świata bez Rosji"

Co się dzieje w Ukrainie?

W nocy nad Kijowem i innymi miastami Ukrainy pojawiły się rosyjskie drony irańskiej produkcji - poinformował Sztab Generalny ukraińskich sił zbrojnych. Z porannego raportu wynika, że systemy obrony powietrznej Ukrainy zarejestrowały 14 takich maszyn, z czego 11 udało się zestrzelić.

Alarmy przeciwlotnicze zawyły w obwodach kijowskim i czernihowskim. Eksplozje było słychać także w rejonach chmielnickim i zaporoskim. Tylko nad Kijowem Ukraińcy zestrzelili dziewięć dronów Shahed. Udało się uniknąć ofiar i zniszczenia obiektów krytycznej infrastruktury. Podobnie było w obwodzie zaporoskim. Natomiast w obwodzie chmielnickim zginęła jedna osoba, a cztery zostały ranne.

Przed świtem alarmy przeciwlotnicze zostały odwołane.

Andrzej Duda na kuliguDuda zabrał dyplomatów na kulig. Były sery i orkiestra góralska

***

Porannej Rozmowy i Zielonego Poranka możecie słuchać też w wersji audio w dużych serwisach streamingowych, np. tu:

Więcej o: