Tajny raport USA. Media: Stany ustaliły przyczynę wybuchu pandemii COVID-19

Najbardziej prawdopodobnym źródłem pandemii COVID-19 był wyciek z laboratorium - wskazał Departament Energii Stanów Zjednoczonych. To wniosek z tajnego raportu wywiadowczego, który niedawno przesłano do Białego Domu i najważniejszych członków Kongresu USA - informują amerykańskie media.

O ustaleniach Departamentu Energii USA informuje w niedzielnym wydaniu "The Wall Street Journal". Zgodnie z tajnym raportem wywiadowczym, pandemia koronawirusa najprawdopodobniej była spowodowana nieszczelnością w chińskim laboratorium. Dokument niedawno trafił do Białego Domu i kluczowych członków Kongresu USA.

Więcej aktualnych informacji z kraju i ze świata na stronie głównej Gazeta.pl

Zobacz wideo Dniepr. Odwiedziliśmy blok, w który w styczniu uderzyła rosyjska rakieta

Tajny raport USA. Wskazano powód pandemii COVID-19

Raport Departamentu Energii podaje, w jaki sposób różne instytucje wywiadowcze doszły do rozbieżnych osądów na temat pochodzenia pandemii. "WSJ" przypomina, że cztery inne agencje w Stanach Zjednoczonych nadal oceniają, że źródłem światowej epidemii COVID-19 była naturalna transmisja wirusa. Z kolei Federalne Biuro Śledcze (FBI) od dłuższego czasu wskazywało, że wirus prawdopodobnie rozprzestrzenił się przez nieszczęśliwy wypadek w chińskim laboratorium.

Swoje wnioski Departament Energii wysnuł na podstawie nowych danych wywiadowczych i wiedzy, jakie czerpie z nadzorowanych przez siebie laboratoriów krajowych. Część z nich prowadzi zaawansowane badania biologiczne - dodaje "WSJ".

Dziennik przypomina, że nie ma żadnego potwierdzonego źródła zwierzęcego dla COVID-19. Właśnie to oraz fakt, że chińskie miasto Wuhan jest centrum szeroko zakrojonych badań nad koronawirusem, skłaniają do tezy, że pandemia wybuchła z powodu wycieku z laboratorium. Zwolennicy tej tezy powołują się na dokumenty Departamentu Stanu USA z 2018 roku i wewnętrzne dokumenty chińskie na temat obaw dotyczących procedur bezpieczeństwa biologicznego w Chinach.

Z opublikowanego w niedzielę artykułu wynika również, że mimo różnic w analizach poszczególnych agencji USA na temat pochodzenia koronawirusa, wszystkie agencje zgadzają się, że COVID-19 nie był wynikiem chińskiego programu broni biologicznej.

Wesprzyj zbiórkę Fundacji PCPM na pomoc poszkodowanym w trzęsieniu ziemi w Turcji i Syrii - przez >>stronę PCPM albo przez >>zbiórkę na Facebooku.

Porannej Rozmowy i Zielonego Poranka możecie słuchać też w wersji audio w dużych serwisach streamingowych, np. tu:

Więcej o: