Salwador. Rozpoczął się transfer tysięcy gangsterów do gigantycznego więzienia [WIDEO]

Rząd Salwadoru rozpoczął transfer tysięcy podejrzanych gangsterów do nowo otwartego "megawięzienia". Przetransportowano ich do placówki, która ma być największym zakładem penitencjarnym na półkuli zachodniej, która docelowo pomieści ponad 40 tys. osób.
Dziś o świcie w ramach jednej operacji przenieśliśmy pierwszych 2000 członków gangu do Centrum Zwalczania Terroryzmu (CECOT). To będzie ich nowy dom, w którym będą mieszkać przez dziesięciolecia, pomieszani, niezdolni do wyrządzenia większej szkody ludności

- napisał na Twitterze prezydent Nayiba Bukele.

W piątek dwa tysiące więźniów przetransportowano do placówki, która ma być największym zakładem penitencjarnym obu Ameryk, mieszcząc docelowo ponad 40 tys. osób - podaje Reuters.

Na filmie opublikowanym przez prezydenta w mediach społecznościowych widać więźniów rozebranych do białych szortów, z ogolonymi głowami, wytatuowanych i w kajdanach, biegnących przez nowe więzienie do cel. Ci, którzy czekają na przydział do celi, siedzą ściśnięci blisko siebie na podłodze z rękami za głowami.

Zobacz wideo W Salwadorze powstało "mega-więzienie". Pomieści ponad 40 tys. osób

W Salwadorze powstało największe więzienie na półkuli zachodniej. Pomieści ponad 40 tys. osób

Placówka mieści się około 74 kilometrów od stolicy kraju San Salvador. Składa się z ośmiu budynków, a każdy z nich ma 32 cele o powierzchni około 100 metrów kwadratowych, tak aby można było pomieścić ponad 100 więźniów. W każdej z cel są dwie umywalki i dwie toalety.

Prezydent Salwadoru ogłosił "wojnę z gangami" w marcu ub. roku, wprowadzając stan nadzwyczajny, który był kilkakrotnie przedłużany. Przepisy te są kontrowersyjne, ponieważ ograniczają również niektóre prawa konstytucyjne, np. pozwalają siłom bezpieczeństwa na aresztowanie podejrzanych bez nakazu. W sumie aresztowanych zostało ponad 64 tys. podejrzanych. 

"Organizacje broniące praw człowieka twierdzą, że w politykę wciągnięto niewinnych ludzi, w tym co najmniej dziesiątki osób, które zmarły w areszcie policyjnym" - pisze Reuters.

Więcej o: