Ukraina. Zniszczono 650 rosyjskich rakiet. "Potrzeba nam więcej nowoczesnej broni"

Ukraińska obrona przeciwlotnicza zniszczyła od września zeszłego roku ponad 650 rosyjskich pocisków manewrujących i 610 dronów produkcji irańskiej. Poinformował o tym dowódca ukraińskich sił powietrznych, generał Mykoła Ołeszczuk.

Generał Mykoła Ołeszczuk podkreślił, że ukraińska armia otrzymała od sojuszników systemy obrony przeciwlotniczej NASAMS, IRIS-T, Crotale i Gepard, czeka również na dostawy amerykańskich systemów Patriot.

Zobacz wideo Banachewycz: Trwa zapewne dyplomatyczna ofensywa w sprawie wstąpienia Ukrainy do NATO
Dostawy te są jednak za małe. Potrzeba nam więcej nowoczesnej broni, która utrudni działanie powietrznym terrorystom

- powiedział generał Ołeszczuk.

Dodał, że sojusznicy wiedzą, czego potrzebuje Ukraina. To przede wszystkim samoloty wielozadaniowe i systemy obrony przeciwlotniczej średniego i dalekiego zasięgu.

Ukraina: Raport sztabu generalnego

Sztab generalny ukraińskich sił zbrojnych informuje, że w ciągu ostatniej doby lotnictwo przeprowadziło 12 nalotów na zgrupowania wojsk rosyjskich. Ukraińscy lotnicy zestrzelili również trzy drony bojowe należące do Rosjan. Ukraińska artyleria uderzyła w dwa zgrupowania wojsk rosyjskich oraz stację radiową i stanowisko broni przeciwlotniczej.

W związku z działaniami prowadzonymi przez wojska ukraińskie z miasta Gorłówka na wschodzie obwodu donieckiego ewakuował się prorosyjski prokurator. Po złożeniu rezygnacji wyjechał do Federacji Rosyjskiej.

Ukraiński sztab informuje, że Rosjanie kontynuują działania w okolicy Kupiańska, Łymanu, Bachmutu i Awdijiwki. Rosyjskie lotnictwo przeprowadza loty zwiadowcze próbując zlokalizować pozycje wojsk ukraińskich. W ciągu ostatniej doby Rosjanie wystrzelili 14 rakiet w kierunku ukraińskich osiedli. Przeprowadzili również 57 ostrzałów artyleryjskich, w wyniku których ranni zostali cywile.

Rosjanie wzmacniają systemy obronne na okupowanym Krymie. W ostatnim czasie przerzucono tam część oddziałów inżynieryjnych z innych odcinków frontu.

Więcej o: