Biden odpowiada Zełenskiemu w sprawie myśliwców F-16. Jednoznaczna deklaracja

Prezydent Stanów Zjednoczonych Joe Biden wykluczył na razie przekazanie Ukrainie myśliwców F-16. Amerykańska Agencja ds. Rozwoju Międzynarodowego (USAID) oraz Departament Skarbu USA przekażą natomiast Ukrainie ponad 10 miliardów wsparcia budżetowego.

W wywiadzie dla stacji ABC News amerykański prezydent Joe Biden wskazał, że obecnie prezydent Wołodymyr Zełenski otrzymuje wszelkie potrzebne mu wsparcie.

Potrzebuje czołgów, potrzebuje artylerii, potrzebuje broni przeciwlotniczej. Potrzebuje tego teraz i to mu wysyłamy, aby mógł uczynić postępy wiosną i latem

- mówił Joe Biden.

Zobacz wideo Banachewycz: Trwa zapewne dyplomatyczna ofensywa w sprawie wstąpienia Ukrainy do NATO

Ukraina nie otrzyma F-16 od USA

Mimo zapewnień, że Ukraina otrzymuje całe potrzebne wsparcie, Joe Biden nie zgodził się, by przekazać Ukraińcom myśliwce F-16, o które prosili. Zaznaczył jednocześnie, że trudno w tej chwili określić jakiego rodzaju broni będzie potrzebowała Ukraina w przyszłości.

Prezydent USA stanowczo powtórzył deklarację, że Stany Zjednoczone będą wspierały Ukrainę "jak długo będzie trzeba" w walce z Rosją. Przypomniał również, że wartość przekazanej do tej pory pomocy militarnej liczona jest w miliardach dolarów. Wcześniej Departament Obrony USA zapowiedział nowy pakiet pomocy militarnej wart 2 miliardy dolarów. 

USA przekaże 10 mld dol. dla Ukrainy

Ponadto Amerykańska Agencja ds. Rozwoju Międzynarodowego (USAID) oraz Departament Skarbu USA przekażą Ukrainie ponad 10 miliardów wsparcia budżetowego. Większość tej sumy - 9,9 miliarda dolarów - to dotacje wypłacane za pośrednictwem Banku Światowego na zasadzie zwrotu zweryfikowanych wydatków.

"Te fundusze są kluczowe dla Ukrainy, która broni się przed Rosją. Zapewnią one ukraińskiemu rządowi możliwość dalszego zaspokajania podstawowych potrzeb obywateli, w tym opieki zdrowotnej, edukacji i służb ratowniczych" - czytamy w oficjalnym komunikacie amerykańskiej administracji.

Więcej informacji z kraju na stronie głównej Gazeta.pl 

USA przekaże dodatkowe 250 milionów dolarów na zapewnienie dostaw prądu i ciepła do szkół, szpitali oraz ośrodków pomocy.

"Ciągłe wysiłki ze strony USA pomogły zachęcić innych międzynarodowych darczyńców, w tym Komisję Europejską, Japonię, Kanadę i Wielką Brytanię, którzy zapewniają Ukrainie potrzebną pomoc gospodarczą" - podkreślono w komunikacie. 

Joe Biden komentuje ruchy Chińczyków

Prezydent USA skomentował też ruchy Chin z ostatnich miesięcy i wskazał, iż brak jest przesłanek mówiących o przygotowaniach Chin do przekazywania broni Rosji. Jednocześnie zaznaczył, że takie działania Pekinu "spotkają się z reakcją" amerykańskiej administracji. Joe Biden określił chiński plan pokojowy dla Ukrainy jako korzystny jedynie dla Rosji.

Pomysł, by to Chiny negocjowały zakończenie tej niesprawiedliwej dla Ukrainy wojny jest całkowicie nieracjonalny

- powiedział amerykański przywódca.

Zapytany o zestrzelenie chińskiego balonu szpiegowskiego nad USA prezydent Joe Biden powiedział, że istnieje możliwość, że prezydent Chin Xi Jinping nie wiedział o balonie oraz o tym, że wleciał on w amerykańską przestrzeń powietrzną.

Więcej o: