Mike Krumholz z Florydy w USA korzystał z soczewek kontaktowych od siedmiu lat. W grudniu zeszłego roku zasnął, nie wyjmując ich. Obudził się po 40 minutach i poczuł, że coś jest nie tak. Sądził, że to reakcja alergiczna. Następnego dnia ból się nasilił. Powód infekcji był jednak poważniejszy niż mógł przypuszczać.
Więcej podobnych informacji znajdziesz na stronie głównej Gazeta.pl.
Mężczyzna zasnął w swoich soczewkach 19 grudnia po pracy. Gdy się obudził, miał wrażenie, że one "unoszą się w jego oku". Wyjął soczewki, a następnego dnia poszedł jak zwykle do pracy. Po południu poczuł ból w prawym oku. 21-latek natychmiast zgłosił się do lekarza specjalisty. Przez miesiąc lekarze nie mogli zdiagnozować, co jest przyczyną nagłego pogorszenia wzroku. Mężczyzna konsultował się z siedmioma specjalistami. Początkowo stwierdzono, że w jego organizmie rozwija się wirus opryszczki pospolitej HSV1. Otrzymał antybiotyk i sterydy, które pogorszyły stan oka. Dopiero po miesiącu lekarze zdiagnozowali u 21-latka zapalenie rogówki, które powoduje acanthamoeba keratitis - pasożyt, który dosłownie zjada tkanki oka. Do zakażenia mogło dojść właśnie z powodu nieodpowiedniego używania soczewek kontaktowych.
"Acanthamoeba to pasożyt lubiący wodne środowisko; żywi się ludzkim okiem, może spowodować ślepotę. Bardziej narażone są osoby używające soczewek kontaktowych. Dlatego tak ważne jest, aby pamiętać o dokładnej dezynfekcji soczewek" - przekazuje portal wzrok.org.
Mężczyzna stracił wzrok w prawym oku, obecnie widzi jedynie czarno-białe przebłyski. Teraz musi ograniczyć kontakt oka ze światłem, dlatego przebywa w zupełnych ciemnościach. Nie może wrócić do pracy ani wznowić studiów uniwersyteckich. - W sypialni mam zaciągnięte żaluzje, światła są zaciemnione. Ból czuję bardziej z tyłu oka, głowy i schodzi do przodu - przekazał mężczyzna podczas rozmowy z dziennikarzami portalu dailystar.co.uk. 21-latek dostał prawidłową diagnozę w Bascom Palmer Eye Institute. Przeszedł już terapię fotodynamiczną oraz operację płatu spojówki. Prawdopodobnie za jakiś czas zostanie zakwalifikowany do przeszczepu oka, obecnie stan zapalny, jaki ma w oku, nie pozwala na dalszą ingerencję. Teraz 21-latek przestrzega innych, aby prawidłowo dbali o swoje soczewki kontaktowe, nie zasypiali w nich i nie brali w nich kąpieli.
Według Centrum Kontroli i Prewencji Chorób (CDC) tylko u 1-33 osób na milion użytkowników soczewek kontaktowych w krajach bardziej rozwiniętych diagnozuje się to rzadkie zapalenie rogówki acanthamoeba - przekazuje dailystar.co.uk.