Ukraina. Zełenski do żołnierzy: To od was zależy, czy wszyscy będziemy istnieć

- To od was zależy, czy wszyscy będziemy istnieć, czy istnieć będzie Ukraina - te słowa prezydent Wołodymyr Zełenski skierował do żołnierzy ukraińskiej armii. Zełenski odznaczył walczących za ojczyznę w czasie specjalnej uroczystości w Kijowie, zorganizowanych rok po pełnoskalowej inwazji Rosji na Ukrainę.

W piątek prezydent Ukrainy uczestniczył w uroczystości na placu Świętej Zofii w Kijowie, gdzie wręczył żołnierzom odznaczenia Bohatera Ukrainy. Kiedy orkiestra grała hymn narodowy, Wołodymyr Zełenski nie krył wzruszenia.

Każda, każdy, kto walczy o Ukrainę, każdy i każda, kto walczy o nas wszystkich, Ukraińców, żołnierze Ukrainy, to bohaterowie Ukrainy. Ci, którzy świadomie stanęli na drodze wojskowej, ci, którzy tę drogę wybrali w roku 2014 i 24 lutego, ci, którzy bez pomocy nie potrafią żyć, ci, którzy nie potrafią nie pomagać naszemu państwu, ci, którzy twardo bronią pozycji Ukrainy i przybliżają nasz dzień zwycięstwa. To od was zależy, czy wszyscy będziemy istnieć, czy istnieć będzie Ukraina

- mówił prezydent Ukrainy. Zełenski dodał, że "istnienie milionów Ukraińców i ich ojczyzny zależy od ciebie właśnie, żołnierzu Ukrainy, najważniejszy nasz człowieku".

Więcej aktualnych informacji z kraju i ze świata na stronie głównej Gazeta.pl

Zobacz wideo

Wcześniej przywódca opublikował w mediach społecznościowych nagranie pod tytułem "Rok niezwyciężoności", w którym powiedział, że 24 lutego 2022 roku to najdłuższy dzień z życia Ukraińców. "Najtrudniejszy dzień w naszej najnowszej historii. Obudziliśmy się wcześnie i od tamtej pory nie spaliśmy" - mówił Wołodymyr Zełenski.

Prezydent Ukrainy dodał, że jego naród jest silniejszy niż ostrzały, bomby kasetowe, rakiety, drony kamikaze, blackouty i zimno. "Nie zostaliśmy pokonani. I zrobimy wszystko, by w tym roku odnieść zwycięstwo!" - powiedział ukraiński przywódca.

Mija rok od rosyjskiej agresji na Ukrainę. Rosyjskie wojska, które od jesieni 2021 zbierały się przy ukraińskiej granicy, ruszyły do natarcia. Atak nastąpił także z terytorium Białorusi. Była to eskalacja rosyjskich działań z 2014 roku - aneksji Krymu i wojny na wschodzie Ukrainy.

Dowódca Sił Zbrojnych Ukrainy: Staliśmy się mocniejsi od betonu i stali

"Staliśmy się mocniejsi od betonu i stali" - powiedział Naczelny Dowódca Sił Zbrojnych Ukrainy Wałerij Załużny w rocznicę inwazji Rosji na Ukrainę. W nagraniu, zamieszczonym w mediach społecznościowych, generał powiedział, że podstawą oporu są ludzie.

Zwykli ludzie. Zwykli bohaterowie. Są to ludzie, którzy chwycili za broń, aby chronić swoich krewnych, domy i kraj przed wrogą, niesprowokowaną i nieuzasadnioną agresją

- mówił Wałerij Załużny. 

Dowódca podziękował Ukraińcom i żołnierzom, którzy bronią kraju. Oddał też hołd tym, którzy zginęli. - Zwykli bohaterowie są wśród nas, z nami w szeregach. Dziękuję, jestem z Was dumny. To dzięki Wam wytrwaliśmy, dzięki Wam wygramy. Mamy najlepszą armię na świecie - powiedział generał Załużny. - Mamy najlepszych dowódców, mamy najlepszych żołnierzy. Jesteśmy Ukraińcami, pokojowymi ludźmi, jesteśmy bardzo pracowici i bardzo utalentowani. Ale jeśli wróg przyjdzie na naszą ziemię, zabijemy. Chwała Ukrainie! - zakończył dowódca ukraińskiej armii.

Pomóż Ukrainie, przyłącz się do zbiórki. Pieniądze wpłacisz na stronie pcpm.org.pl/ukraina >>> 

Porannej Rozmowy i Zielonego Poranka możecie słuchać też w wersji audio w dużych serwisach streamingowych, np. tu:

Więcej o: