Pierwsze Leopardy już w Ukrainie. "Dbamy o bezpieczeństwo Polski"

Kilka pierwszych czołgów Leopard od Polski jest już w Ukrainie. O tym, że Polska przekazała tego typu uzbrojenie, poinformuje oficjalnie premier, który w piątek złożył niezapowiedzianą wizytę w Kijowie. Ukraina liczy, że otrzyma łącznie 100 czołgów Leopard 2 z 12 krajów.

Pierwsze czołgi Leopard z batalionu przygotowywanego w Polsce są już w Ukrainie - poinformował w piątek  rzecznik rządu Piotr Muller

Pierwsze Leopardy z Polski trafiły do naszych sąsiadów z Ukrainy. Dzisiejsza wizyta premiera Morawieckiego ma wymierny charakter dla bezpieczeństwa Ukrainy i Europy. Równolegle realizujemy kolejne dostawy i zamówienia dla polskiej armii. Dbamy o bezpieczeństwo Polski

- napisał w mediach społecznościowych rzecznik.

W Kijowie trwa wizyta premiera Mateusza Morawieckiego. Szef polskiego rządu spotkał się między innymi z prezydentem Wołodymyrem Zełeńskim.

Szkolenia kolejnych załóg prowadzone przez żołnierzy z 11. Lubuskiej Dywizji Kawalerii Pancernej wciąż trwają w Polsce, na poligonie w Świętoszowie. Łącznie Polska zdecydowała o przekazaniu ukraińskiemu wojsku 14 czołgów Leopard 2A4. 

Ministerstwo Obrony Narodowej poinformowało Polską Agencję Prasową, że wartość uzbrojenia i sprzętu przekazanego w ciągu ostatniego roku Ukrainie przez Polskę przekroczyła 2,2 mld zł. W kwocie tej nie zostały uwzględnione czołgi Leopard 2.

Więcej aktualnych informacji z kraju i ze świata na stronie głównej Gazeta.pl

Zobacz wideo

Czołgi Leopard 2 dla Ukrainy. Kanada wysłała sprzęt na początku lutego

Ministerka obrony Kanady Anita Anand podała 4 lutego nr, że z Halifax wystartował samolot przewożący pierwszy czołg Leopard 2 dla Ukrainy. Kanada zapowiedziała 26 stycznia, że w sumie przekaże cztery czołgi.

Szef MON-u zapewnił 13 lutego, że czołg z Kanady dotarł do Polski. Uzupełnił, że Kanada przekazała czołgi, na których wraz z instruktorami ćwiczą ukraińscy żołnierze.

Błaszczak: Polska buduje koalicję państw, które przekażą Ukrainie Leopardy

W piątek rano wicepremier, minister obrony narodowej Mariusz Błaszczak mówił w Polskim Radiu, że Polska buduje koalicję państw, które wspierają Ukrainę poprzez przekazanie czołgów Leopard. Według szefa MON rozmowy z Niemcami na temat dostarczenia Ukrainie tego sprzętu były bardzo trudne.

W Programie 1. Polskiego Radia wicepremier podkreślał też, że opór Niemiec dotyczący pomocy Ukrainie wynika ze wspólnych interesów gospodarczych Berlina i Moskwy. - Niemcy muszą być pod stałą presją. Tylko w ten sposób można uzyskać od nich wsparcie dla Ukrainy. Tak było w przypadku przekazania Ukrainie Leopardów i systemów obrony przeciwlotniczej i przeciwrakietowej Patriot - dodał Mariusz Błaszczak. Jak wskazał wicepremier, teraz Polska stara się, żeby niemiecka firma wyprodukowała części zamienne do Leopardów, które trafią na Ukrainę.

Pomóż Ukrainie, przyłącz się do zbiórki. Pieniądze wpłacisz na stronie pcpm.org.pl/ukraina >>>

Porannej Rozmowy i Zielonego Poranka możecie słuchać też w wersji audio w dużych serwisach streamingowych, np. tu:

Więcej o: