USA reagują na chiński plan pokojowy dla Ukrainy: Mogli zatrzymać się na punkcie pierwszym

USA reagują na oświadczenie chińskiego rządu, który w rocznicę wybuchu wojny wezwał Rosję i Ukrainę do wznowienia dialogu w 12-punktowym planie pokojowym. Doradca ds. bezpieczeństwa narodowego Białego Domu, Jake Sullivan przekazał w rozmowie z CNN, że dokument "mógł zatrzymać się na jego pierwszym punkcie, szacunku dla suwerenności wszystkich narodów".

Na stronach chińskiego MSZ pojawił się dokument zatytułowany "Stanowisko Chin w sprawie politycznego uregulowania kryzysu ukraińskiego". Chińskie władze konsekwentnie nie określają bowiem rosyjskiej agresji na Ukrainę mianem wojny.

W dokumencie przeciwstawiono się użyciu broni nuklearnej, wezwano też do zawieszenia broni i podjęcia dialogu przez Rosję i Ukrainę. Drugi akapit chińskiej propozycji to apel o porzucenie "zimnowojennej mentalności", w którym napisano, że "bezpieczeństwo jednego z państw nie powinno być osiągnięte kosztem innego" lub "wskutek rozwoju paktów militarnych". Odnosi się to bezpośrednio do rosyjskich obaw dotyczących rozszerzania NATO, które posłużyły jako argument do rozpoczęcia wojny. Pekin wezwał również do zniesienia "jednostronnych sankcji na Rosję".

Doradca ds. bezpieczeństwa narodowego Białego Domu, Jake Sullivan, zareagował na oświadczenie Chin w rozmowie z CNN. Stwierdził, że dokument "mógł zatrzymać się na jego pierwszym punkcie, szacunku dla suwerenności wszystkich narodów".

Więcej najnowszych informacji przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl

Zobacz wideo "Świat, w którym Zachód nam pomagał, skończył się, gdy Putin zaatakował rakietami cywilów". Paweł Kowal w Porannej Rozmowie Gazeta.pl

Brzmi on tak:

1. Szacunek suwerenności wszystkich krajów: Należy ściśle przestrzegać uznanych praw międzynarodowych, w tym celów i zasad Karty Narodów Zjednoczonych, a także skutecznie zagwarantować suwerenność, niezależność i integralność terytorialną wszystkich państw. Wszystkie kraje są równe bez względu na wielkość, siłę czy bogactwo. Wszystkie strony powinny wspólnie stać na straży podstawowych norm rządzących stosunkami międzynarodowymi oraz stać na straży uczciwości i sprawiedliwości międzynarodowej. Prawo międzynarodowe powinno być stosowane jednakowo i jednolicie i nie należy stosować podwójnych standardów.

Cały 12-punktowy dokument można przeczytać pod TYM LINKIEM.

- Wojna może zakończyć się jutro, jeśli Rosja przestanie atakować Ukrainę i wycofa swoje siły - podsumował Sullivan. 

Na relacjach z przedwojennych ćwiczeń rosyjskiego wojska wszystko było silne, sprawne i gotoweDlaczego rosyjskie wojsko okazało się słabsze, niż myślano

Sullivan: Rosja już przegrała wojnę

Jak dodał, bez względu na to, jak potoczą się dalsze wydarzenia, Rosja już tę wojnę przegrała. - Celem Rosji w tej wojnie było wymazanie Ukrainy z mapy, zajęcie stolicy i zniszczenie Ukrainy, jej konsumpcja. Nie udało im się to. W przyszłości także nie będą w stanie osiągnąć tych celów -  powiedział Sullivan w rozmowie z CNN.

Stany Zjednoczone ogłoszą w piątek nowy pakiet pomocy wojskowej dla Ukrainy w wysokości 2 miliardów dolarów. Nowy sprzęt dla Ukrainy obejmuje:

  • systemy wyrzutni rakiet HIMARS;
  • amunicję artyleryjską kalibru 155 mm;
  • kilka rodzajów bezzałogowych statków powietrznych;
  • środki przeciw UAV;
  • sprzęt do rozminowywania;
  • bezpieczny sprzęt komunikacyjny;
  • przygotowanie i konserwację sprzętu.
Więcej o: