TikTok zawieszony przez Komisję Europejską. Pracownicy KE muszą odinstalować chińską aplikację

Do pracowników Komisji Europejskiej wystosowano maila z poleceniem odinstalowania TikToka z urządzeń służbowych i osobistych, na których korzystają ze służbowych aplikacji. Działanie to ma na celu ochronę danych przed chińską aplikacją.

Jak poinformował portal euractiv.com, mail z poleceniem odinstalowania chińskiej aplikacji trafił do pracowników Komisji Europejskiej w czwartek (23 lutego) rano. Zamieszczono w nim prośbę o odinstalowanie aplikacji TikTok

TikTok zawieszony przez Komisję Europejską

"Aby chronić dane Komisji i zwiększyć jej cyberbezpieczeństwo, Zarząd Korporacyjny Komisji Europejskiej podjął decyzję o zawieszeniu aplikacji TikTok na urządzeniach korporacyjnych i urządzeniach osobistych korzystających z usług dla urządzeń mobilnych Komisji" - brzmi wysłany do pracowników komunikat cytowany przez portal.

Zobacz wideo Robert Lewandowski znów tańczy na Tik Toku

Pracownicy KE zostali poproszeni o odinstalowanie chińskiej aplikacji ze swoich służbowych i prywatnych urządzeń, w przypadku gdy korzystają na nich z narzędzi służbowych. Mają na to czas do 15 marca. Osoby, które nie wykonają polecenia, utracą dostęp do aplikacji korporacyjnych takich jak poczta elektroniczna Komisji i Skype for Business.

- Jesteśmy rozczarowani tą decyzją, którą uważamy za błędną i opartą na fundamentalnych nieporozumieniach. Skontaktowaliśmy się z Komisją, aby wyjaśnić sprawę i wyjaśnić, w jaki sposób chronimy dane 125 milionów ludzi w całej UE, którzy co miesiąc odwiedzają TikTok - skomentował sytuację w rozmowie z euractiv.com rzecznik TikToka.

TikTok szpiegował dziennikarzy

W listopadzie ubiegłego roku TikTok przyznał, że w chińskiej centrali można uzyskać dostęp do danych osobowych użytkowników na całym świecie. Oświadczenie to było konsekwencją działań Forbes'a, który ujawnił, że chińska aplikacja była wykorzystywana do szpiegowania dziennikarzy.

Więcej podobnych treści znajdziesz na stronie głównej Gazeta.pl

Na całkowitą blokadę TikToka zdecydowała się niedawno administracja USA na poziomie federalnym i stanowym. Z kolei holenderscy urzędnicy zostali ostrzeżeni przed korzystaniem z chińskiej aplikacji.

Więcej o: