Jak podają indonezyjskie media, chłopiec urodził się z wagą 4 kg i przez pierwsze pół roku przybierał na wadze tak jak inne dzieci. Po tym czasie dziecko zaczęło otrzymywać pokarm w postaci wzbogacanych owsianek dla dzieci. Jego matka nie mogła go karmić piersią ze względu na kamienie żółciowe - pisze presmedia.id.
Sprawę opisał także brytyjski dziennik "The Sun". "W wieku 16 miesięcy Muhammad Kenzi Alfaro waży 60 funtów - więcej niż typowy ośmiolatek - i nosi pieluchy w rozmiarze XXXL" - czytamy. Chłopiec nie jest w stanie samodzielnie siedzieć ani stać, a rodzice podnoszą go z trudem. Matka chłopca podkreśliła, że jego ojciec jest człowiekiem niedużej postury, a ubrania jego ojca "po prostu pasują" na chłopca.
Po tym, jak w grudniu dziecko było ważone podczas rutynowej kontroli, zapewniona mu została intensywna opieka ambulatoryjna. Nie wiadomo, czy na jego wagę ma wpływ wyłącznie sposób żywienia, czy również jakieś czynniki zdrowotne. Minister zdrowia Budi Gunadi Sadikin nakazał urzędnikom monitorowanie sprawy i zapewnienie chłopcu leczenia.
Więcej aktualnych wiadomości ze świata znajdziesz na stronie głównej Gazeta.pl
Portal halodoc.com, powołując się na dane Światowej Organizacji Zdrowia, podaje, że dzieci między 16 a 17 miesiącem życia powinny ważyć od 9,3 do 11,8 kg. Jak czytamy, na wagę i rozwój dziecka wpływać może kilka czynników, takich jak płeć, czynniki genetyczne czy spożycie pokarmu. Zgodnie z klasyfikacją stosowaną przez Indonezyjskie Stowarzyszenie Pediatryczne 16-miesięczny Kenzi cierpi już na otyłość (zaliczana do tej kategorii w jego grupie wiekowej jest waga powyżej 13,4 kg).