Przyjaciel Jana Pawła II nie żyje. Jest data pogrzebu Stanisława Grygiela

Stanisław Grygiel, wieloletni przyjaciel i współpracownik Jana Pawła II, zmarł w poniedziałek w wieku 89 lat. Uroczystości pogrzebowe odbędą się zarówno w Rzymie, jak i Krakowie. Profesor spocznie w swojej rodzinnej miejscowości - Zembrzycach.

W Rzymie w kościele Santa Maria in Traspontina w czwartek 23 lutego odbędą się uroczystości pogrzebowe profesora Stanisława Grygiela, wieloletniego przyjaciela i współpracownika świętego Jana Pawła II. Zmarł w Rzymie w poniedziałek w wieku 89 lat.

Zobacz wideo Martel do Dziwisza: Kardynale, nie rób tego dla siebie, zrób to dla Jana Pawła II

Uroczystości pogrzebowe odbędą się też w Krakowie. Profesor Grygiel zostanie pochowany w niedzielę na cmentarzu w Zembrzycach, gdzie się urodził.

Więcej informacji z kraju i ze świata znajdziesz na stronie głównej Gazeta.pl.

Metropolita krakowski ks. arcybiskup Karol Wojtyła podczas celebracji mszy, Białystok, 1966 r. Sprawa ks. Loranca i reakcja Wojtyły. "Myślałem, że nie widzą tego, co robię"

Stanisław Grygiel - kim był? 

Stanisław Grygiel urodził się w Zembrzycach koło Suchej Beskidzkiej w 1934 roku. Studiował na Papieskim Wydziale Filozofii w Krakowie. Był studentem i doktorantem Karola Wojtyły. Przez 13 lat, do 1980 roku, był redaktorem miesięcznika "Znak". 

Był współzałożycielem Papieskiego Instytutu Jana Pawła II dla Studiów nad Małżeństwem i Rodziną, w którym wykładał antropologię filozoficzną. Oprócz dzieł naukowych był autorem wspomnień ze spotkań i współpracy z Karolem Wojtyłą, między innymi "Na ścieżkach prawdy. Rozmowy z Janem Pawłem II".

W 1980 roku na zaproszenie Jana Pawła II wraz z rodziną (małżonką Ludmiłą i dziećmi) przybył do Rzymu, gdzie wykładał na Papieskim Uniwersytecie Laterańskim.

Odznaczony został: Złotym Krzyżem Zasługi (1974), Orderem św. Grzegorza (Watykan 2008), Wielkim Krzyżem Zasługi Kawalerów Maltańskich z Gwiazdą (Rzym 2014), nagrodą Totus Tuus (Warszawa 2021). Otrzymał też tytuł doktora honoris causa Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie (2021) - wymienia Archidiecezja Krakowska

1050. rocznica chrztu Polski obchodzona będzie w Poznaniu, Gnieźnie i na Ostrowie Lednickim. Na zdjęciu obchody 1000. rocznicy chrztu Polski w Białymstoku - arcybiskup krakowski Karol Wojtyła (listopad 1966) Kanonizacja Jana Pawła II nie powinna się odbyć? "Tuszowanie pedofilii"

Więcej o: