Putin spotkał się z chińskim dyplomatą. Zaplanowano szczegóły wizyty Xi Jinpinga?

Najwyższy chiński dyplomata Wang Yi odbył rozmowę z Siergiejem Ławrowem i Władimirem Putinem. Podczas spotkania w Moskwie powiedział, że spodziewa się osiągnięcia "nowego konsensusu" w sprawie rozwoju stosunków dwustronnych. Prawdopodobnie planowano także wizytę chińskiego przywódcy w stolicy Rosji.

W środę doszło do spotkania Władimira Putina z delegacją z Chin. W trakcie swojej wizyty w Rosji Wang Yi najpierw spotkał się z rosyjskim ministrem spraw zagranicznych Siergiejem Ławrowem, po czym został przywitany przez Władimira Putina - podaje CNN. Wcześniej pojawiły się spekulacje, że Pekin mógłby wesprzeć Rosję w wojnie w Ukrainie, przekazując jej uzbrojenie.

- Stosunki rosyjsko-chińskie rozwijają się tak, jak planowaliśmy w poprzednich latach. Wszystko idzie zgodnie z planem - mówił Putin na briefingu prasowym. 

Więcej najnowszych informacji przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl

Putin przekonywał, że więzi rosyjsko-chińskie są ważne dla "ustabilizowania sytuacji międzynarodowej". Wang Yi zaznaczał, że spodziewa się osiągnięcia "nowego konsensusu" w sprawie rozwoju stosunków dwustronnych z Rosją.

Zobacz wideo

Wang: Na pewno osiągniemy nowy konsensus 

- Dzisiaj jestem gotów do dalszej wymiany poglądów z tobą, mój stary przyjacielu, na temat rozwoju naszych wzajemnych stosunków i myślę, że na pewno osiągniemy nowy konsensus - powiedział w środę Wang w rozmowie z Ławrowem.

Chiński dyplomata zapewnił, że będzie dążył do "wzmocnienia i pogłębienia przyjaźni chińsko-rosyjskiej bez względu na wszystko". Dodał, że Chiny i Rosja zdecydowanie sprzeciwiają się wszelkim jednostronnym lub zastraszającym zachowaniom. Podkreślił, że Chiny starają się budować nowego rodzaju relacje z Rosją oparte na współpracy między głównymi mocarstwami.

Wcześniej "Wall Street Journal" podał, że tej wiosny prawdopodobnie dojdzie do spotkania Xi Jinpinga z rosyjskim przywódcą w Moskwie. 

"Wall Street Journal": Xi Jinping planuje wizytę w Moskwie i spotkanie z Putinem

Według informatorów "Wall Street Journal" wizyta w Moskwie planowana jest na koniec kwietnia lub początek maja. Jeśli wybrany zostanie termin majowy, przewodniczący Chińskiej Republiki Ludowej mógłby wziąć udział w obchodzonej wówczas w Rosji rocznicy zwycięstwa w II wojnie światowej.

Chińskie władze zwyczajowo niemal do ostatniej chwili nie ujawniają jednak terminów podróży swego przywódcy.

Z ostatnich informacji wywiadu USA wynika, że Chińczycy mają zbliżać się do decyzji o nieoficjalnym wysłaniu Rosji poważniejszej pomocy wojskowej.

Rosyjski parlament przegłosuje zawieszenie udziału w Nowym START

W środę Rosja wszczęła procedurę zawieszenia udziału w porozumieniu o redukcji zbrojeń strategicznych Nowy START. We wtorek wniosek w tej sprawie do Dumy Państwowej i Rady Federacji wniósł Władimir Putin. Działania Rosji są postrzegane na świecie jako kolejna próba szantażu jądrowego.

Prezydent USA Joe Biden w PolsceOstatni dzień wizyty Joe Bidena. Spotkał się z krajami wschodniej flanki

Nowy START został podpisany w lutym 2010 roku. Porozumienie rosyjsko - amerykańskie ogranicza liczbę głowic nuklearnych do 1550 w każdym z tych państw i daje możliwość wzajemnej kontroli. Rosja i Stany Zjednoczone zobowiązały się, że nie będą rozmieszczały więcej, niż 700 rakiet i bombowców mogących przenosić ładunki atomowe.

Moskwa jako pretekst do zawieszenia swojego udziału w porozumieniu wskazała "niedopuszczalność przeprowadzania przez Stany Zjednoczone inspekcji jej arsenału jądrowego". Dotychczasowa praktyka wskazuje, że głosowania w rosyjskim parlamencie, w sprawie zawieszenia Nowego START są tylko formalnością.

Przyczyną dezercji jest to, że wojsko jest wysyłane do szturmów bez odpowiedniego przygotowania i sprzętu (zdjęcie ilustracyjne)Naloty ukraińskich sił na rosyjskie cele. "To dopiero początek"

Więcej o: