Zacharowa zadrwiła z wystąpienia Bidena. Rzeczniczka MSZ Rosji poświęciła prezydentowi USA dwa wpisy

Wtorkowe wystąpienie prezydenta Stanów Zjednoczonych Joe Bidena nie pozostało niezauważone w Rosji. Dwa krótkie komentarze na temat słów amerykańskiego polityka umieściła w sieci rzeczniczka resortu spraw zagranicznych Maria Zacharowa.

Prezydent Stanów Zjednoczonych Joe Biden we wtorkowym przemówieniu w Warszawie odniósł się do słów prezydenta Rosji Władimira Putina, który oskarżył Zachód o sprowokowanie i podsycanie wojny w Ukrainie. Joe Biden mówił, że Zachód nie jest wrogiem Rosji, ale zwolennikiem wolności.

- Ani Stany Zjednoczone, ani Europa nie chcą zniszczyć, ani kontrolować Rosji. Zachód nie spiskował, by zaatakować Rosję, jak to dziś mówił Putin. Miliony Rosjan, które chcą żyć w pokoju z sąsiadami, nie są dla nas wrogami. Ta wojna nigdy nie była koniecznością. Jest tragedią. To Putin wybrał tę wojnę. Każdy kolejny dzień tej wojny jest jego wyborem. To on może zakończyć tę wojnę jednym słowem. To proste - jeśli Rosja zatrzyma inwazję na Ukrainę, to zakończy wojnę - przekonywał Biden.

Więcej treści znajdziesz na stronie głównej Gazeta.pl >>>

Słowa prezydenta Stanów Zjednoczonych skomentowała na platformie Telegram rzeczniczka Ministerstwa Spraw Zagranicznych Rosji Maria Zacharowa.

"Biden: "Mówię do was Rosjanie. NATO i Zachód nie są waszymi wrogami, jak twierdził dziś Putin". W języku rosyjskim istnieje cudowne słowo "nieprzyjaciel". Jest gorsze od wroga" - napisała.

Z kolei w środę rano Zacharowa opublikowała zdjęcie ze spotkania szefa MSZ Rosji Siergieja Ławrowa z Wangiem Yi, szefem biura Komisji Spraw Zagranicznych Komitetu Centralnego Komunistycznej Partii Chin. Uwiecznieni na fotografii politycy śmiali się.

"Nie wiem, co Siergiej Wiktorowicz powiedział Wangowi Yi, ale nazwałbym to zdjęcie: "Czy słyszałeś, że Biden powiedział, że Zachód nie jest naszym wrogiem?" - zadrwiła rzeczniczka MSZ.

Zobacz wideo Po wizycie w Kijowie Joe Biden przyjechał do Polski. Spotkał się m.in. z Andrzejem Dudą

Joe Biden w Warszawie. Przemówienie prezydenta Stanów Zjednoczonych

Prezydent Stanów Zjednoczonych Joe Biden wygłosił we wtorek w Warszawie przemówienie do Polaków i Ukraińców. Amerykański przywódca powiedział, że rok po wybuchu wojny na Ukrainie Kijów trzyma się mocno i jest wolny.

W warszawskich Arkadach Kubickiego prezydent Joe Biden wspomniał swoją poniedziałkową wizytę w ukraińskiej stolicy. Podkreślił, że rosyjska inwazja na Ukrainę była sprawdzianem dla całego świata.

- To był test dla świata, Europy i Stanów Zjednoczonych oraz NATO i wszystkich krajów demokratycznych. Pytania, które przed nami postawiono, były proste oraz istotne: Czy odpowiemy, czy odwrócimy głowy? Czy będziemy silni, czy słabi? Czy wraz z sojusznikami będziemy zjednoczeni, czy podzieleni? - mówił prezydent Joe Biden.

Prezydent Andrzej Duda oraz Agata Kornhauser-Duda podczas przemówienia prezydenta Joe BidenaJoe Biden zwrócił się do Agaty Korhauser-Dudy. "Pierwsza Damo, kochamy cię"

Prezydent USA zapewnił o dalszym wsparciu dla Ukrainy i współpracy w ramach Paktu Północnoatlantyckiego. Podkreślił również, że koalicja państw NATO przeciw Putinowi jest bardzo silna.

- Rok po wybuchu wojny na Ukrainie Putin nie wątpi już w siły naszej koalicji. Ale wciąż wątpi w nasze przekonania, naszą siłę, naszą współpracę w ramach NATO, nasze wsparcie dla Ukrainy. Ale nie powinien mieć wątpliwości - nasza pomoc dla Ukrainy nie osłabnie, NATO nie będzie zachwiane, a my nie będziemy zmęczeni - mówił Joe Biden.

Prezydent Stanów Zjednoczonych Joe Biden dodał, że świat jest w punkcie zwrotnym i zaznaczył, że podejmowane w ciągu najbliższych lat decyzje zaważą na naszym życiu na wiele kolejnych lat.

Agata Kornhauser-DudaDlaczego Agata Duda nie powitała prezydenta USA?

- Dotyczy to Amerykanów, dotyczy to wszystkich ludzi na świecie. Te decyzje powinniśmy zacząć podejmować już teraz. Podstawowe wartości są wieczne. Musimy podjąć decyzje pomiędzy chaosem a stabilizacją, pomiędzy budowaniem a niszczeniem, pomiędzy nadzieją a strachem, pomiędzy demokracją, która rozpala ducha ludzkości, a brutalną ręką dyktatora, który niszczy wszystko. To wybór pomiędzy ograniczeniem a możliwościami - wyjaśniał amerykański przywódca.

"Putin został z płonącymi czołgami i rozpadającą się armią"

Prezydent Joe Biden wskazał również, że apetytu autokratów nie można zaspokoić, trzeba się im przeciwstawiać. W swoim przemówieniu podkreślał, że Rosja nigdy nie wygra na Ukrainie - Powtórzę to, co mówiłem tutaj rok temu. Dyktator, który chce odbudować imperium, nigdy nie będzie w stanie wymazać miłości ludzi do wolności, brutalność nigdy nie zmieni woli bycia wolnym, a Ukraina nigdy nie będzie zwycięstwem Rosji, nigdy - mówił amerykański przywódca.

Podkreślił ogromną skalę polskiej pomocy dla Ukrainy i Ukraińców i przypomniał, że Polska przyjęła najwięcej uchodźców z napadniętej przez Rosję Ukrainy.

Przemówienie prezydenta USA Joe BidenaPrzemówienie Joe Bidena. Duda podszedł do Tuska. Uwiecznił to fotoreporter

- Rozejrzyjcie się i spójrzcie na to, czego do tej pory dokonaliście. Polska przyjęła ponad półtora miliona uchodźców uciekających przed wojną. Polska hojność i gotowość do otwarcia swoich serc i domów jest nadzwyczajna - mówił Joe Biden.

Prezydent Stanów Zjednoczonych zaznaczył też, że NATO jest dziś bardziej zjednoczone niż kiedykolwiek wcześniej. Przypomniał, że rozpoczynając wojnę, Władimir Putin liczył, że NATO się rozpadanie, ale - jak zaznaczył - oczekiwania rosyjskiego przywódcy nie spełniły się.

- Zamiast łatwego zwycięstwa, którego się spodziewał, Putin został z płonącymi czołgami i rozpadającą się armią. Liczył na finlandyzację NATO, zamiast tego ma Finlandię w NATO, i Szwecję - mówił Joe Biden. Zapewnił jednocześnie, że USA jest zdecydowane bronić terytorium każdego kraju członkowskiego NATO.

Przemówienie Joe BidenaKowal o wystąpieniu Bidena: Oferta polityczna dla Polski na miarę stuleci

Amerykański przywódca zaznaczył, że zgodnie z Artykułem 5. atak na jedno państwo członkowskie jest atakiem na cały Sojusz.

- Niech nikt nie ma żadnych wątpliwości, że zobowiązanie Stanów Zjednoczonych wobec NATO i Artykułu 5. jest twarde jak skała. Wie o tym każdy członek NATO, wie tym również Rosja. Atak na jeden kraj jest atakiem na wszystkie kraje. To święta przysięga... że będziemy bronić każdego skrawka terytorium NATO - podkreślał Joe Biden. Poinformował także o planach zorganizowania szczytu NATO w 2024 roku w Stanach Zjednoczonych.

Zapowiedział również, że Rosja poniesie odpowiedzialność za wszystkie zbrodnie wojenne, których dokonała w czasie inwazji w Ukrainie, a wszyscy rosyjscy zbrodniarze wojenni zostaną ukarani.

- Rosja zapłaci wysoką cenę za najazd na Ukrainę. Kontynuujemy największy program sankcji wobec Rosji. Są to bezprecedensowe sankcje w historii. Kolejne zostaną ogłoszone w tym tygodniu. Doprowadzimy do tego, żeby ci, którzy dopuścili się zbrodni, ponieśli karę - przekonywał Joe Biden.

Jarosław KaczyńskiBurza po słowach prezesa PiS o Bidenie. "Nic dziwnego, że się nie spodobało"

W swoim wystąpieniu podziękował Polsce za wspieranie Ukrainy oraz żołnierzy NATO zabezpieczających kraje wschodniej flanki sojuszu. Joe Biden podkreślił, że sojusznicy będą stawać wzajemnie w swojej obronie, a agresja na któregokolwiek z członków NATO, odebrana będzie jako atak na wszystkich sprzymierzeńców.

- Bądźcie przy nas, a my będziemy z wami. Podążajmy tym szlakiem z wiarą i przekonaniem i zaangażowaniem, by być sojusznikami - nie ucisku, ale wyzwolenia. Niech Bóg błogosławi naszych żołnierzy, bohaterów Ukrainy i wszystkich, którzy bronią wolności na świecie. Dziękuję Polsko, dziękuję za to, co robicie. Niech Bóg was błogosławi - mówił Joe Biden.

Joe Biden i Andrzej DudaJoe Biden w Polsce. Spotkał się z prezydentką Mołdawii i polskimi politykami

***

Porannej Rozmowy i Zielonego Poranka możecie słuchać też w wersji audio w dużych serwisach streamingowych, np. tu:

Więcej o: