Rosja zniesmaczona słowami nowego premiera Mołdawii. Rzecznik Kremla zarzuca mu "antyrosyjską histerię"

Rosja nie jest zachwycona słowami nowego premiera Mołdawii, który mówił o demilitaryzacji Naddniestrza, gdzie stacjonują rosyjskie wojska. Rzecznik Kremla Dmitrij Pieskow zarzucił rządowi w Kiszyniowie antyrosyjską histerię. - Chciałbym zarekomendować naszym mołdawskim partnerom, aby byli bardzo, bardzo ostrożni z takimi wypowiedziami - ostrzegł.

Dorin Recean, nowy premier Mołdawii zaznaczył na antenie TV8, że Naddniestrze - prorosyjską, separatystyczną enklawę w Mołdawii, gdzie stacjonuje około 2 tys. rosyjskich żołnierzy w ramach tzw. misji pokojowej - należy zdemilitaryzować - podał 20 lutego Biełsat. - Wszystko inne nastąpi później. Integracja gospodarcza i społeczna naszych obywateli jest bardzo ważna, ale na pierwszym miejscu demilitaryzacja - mówił Recean. 

Więcej informacji znajdziesz na stronie głównej portalu Gazeta.pl. 

Zobacz wideo Putin nie wycofuje się z narracji o specjalnej operacji wojskowej. "Krok po kroku będziemy kontynuować realizację naszych celów"

Dmitrij Pieskow: Mołdawia popada w antyrosyjską histerię

Do wypowiedzi premiera Mołdawii odniósł się rzecznik Kremla Dmitrij Pieskow. Stwierdził, że Rosja ma obecnie bardzo napięte stosunki z Mołdawią, a rząd w Kiszyniowie "skupia się na wszystkim, co antyrosyjskie, a także popada w antyrosyjską histerię". Powiedział także, że "brak konstruktywizmu nie pomoże samej Mołdawii" i szkodzi stosunkom obu krajów.

 - Rosja była i jest bardzo odpowiedzialną stroną w sprawach Naddniestrza, nadal pełni swoją funkcję. Chciałbym zarekomendować naszym mołdawskim partnerom, aby byli bardzo, bardzo ostrożni z takimi wypowiedziami - cytuje słowa bliskiego współpracownika Władimira Putina rosyjski dziennik "Kommiersant".

Dmitrij Pieskow Dziennikarz twierdzi, że Nord Stream wysadziły USA. Jest reakcja Kremla

Rosja chce przejąć kontrolę nad Mołdawią? Sandu potwierdziła doniesienia ukraińskiego wywiadu

Na początku lutego podczas wystąpienia w Brukseli Wołodymyr Zełenski przekazał, że ukraiński wywiad przechwycił rosyjskie plany dotyczące przejęcia kontroli nad Mołdawią. - Rozpoznaliśmy w tym dokładnie to, co próbowali zrobić przeciwko Ukrainie - powiedział, dodając, że od razu poinformował prezydentkę Maię Sandu.

Kilka dni później doniesienia te potwierdziły władze Mołdawii. -  Wypowiedzi prezydenta Zełenskiego o planach Federacji Rosyjskiej w zakresie destabilizacji Republiki Mołdawii zostały potwierdzone przez nasze instytucje - powiedziała prezydentka Maia Sandu. - Te plany nie są nowe i Rosja podejmowała próby osłabienia Mołdawii już jesienią ubiegłego roku.

16 lutego parlament Mołdawii zatwierdził nowy rząd, na czele którego stanął były minister spraw wewnętrznych Dorin Recean. Jego poprzedniczka premierka Natalia Gavrilita 10 lutego podała się do dymisji wraz z całym swoim gabinetem. Przyczyny odejścia nie są znane. 

Prezydentka Mołdawii Maia Sandu Prezydentka Mołdawii apeluje o pilne wsparcie obrony powietrznej kraju

 

Więcej o: