Dziennikarz ujawnia szczegóły tajnej podróży Joe Bidena do Polski i Kijowa. Są zdjęcia z pociągu

Wbrew wcześniejszym zapowiedziom Joe Biden rozpoczął swoją podróż do Polski dzień wcześniej, niż informowano w oficjalnym programie. Przed Warszawą prezydent USA niespodziewanie odwiedził Kijów. Dziennikarz, który towarzyszył mu w podróży z Ukrainy do Polski, ujawnił szczegóły.

W poniedziałek prezydent USA niespodziewanie odwiedził Kijów. Wizyta była trzymana w ścisłej tajemnicy, a o tym, że Biden jest w stolicy Ukrainy, dowiedzieliśmy się dopiero po opublikowaniu zdjęć amerykańskiego przywódcy, którego w Kijowie powitał prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski. 

Więcej aktualnych informacji z kraju i ze świata na stronie głównej Gazeta.pl

Zobacz wideo Niespodziewana wizyta Joe Bidena w Kijowie. Prezydent USA spotkał się z prezydentem Zełenskim

Joe Biden w Kijowie. Dziennikarze ujawniają szczegóły

Joe Biden do Kijowa podróżował pociągiem z Polski. Tak też wrócił z Ukrainy. W specjalnie przygotowanym dla niego składzie towarzyszyło mu jedynie dwóch dziennikarzy - fotoreporter AP Evan Vucci i dziennikarka Wall Street Journal Sabrina Siddiqui. Z kolei korespondent PBS Nick Schifrin opublikował na Twitterze zdjęcia wnętrza pociągu, którym z Kijowa do Rzeszowa podróżował prezydent Stanów Zjednoczonych. W przedziale prezydenckim urządzono specjalny gabinet.

Tak, to może być ta sama trasa pociągu, którą wszyscy jeżdżą, ale zdecydowanie nie jest to ten sam pociąg, którym podróżują wszyscy

- napisał na Twitterze, dołączając zdjęcie ze specjalnego gabinetu.

Korespondent Polskiego Radia w Waszyngtonie Marek Wałkuski podał precyzyjny harmonogram podróży Joe Bidena do strefy wojennej w Ukrainie. 

  • niedziela, 4:15 wylot z USA Air Force C-32;
  • 17:13 przylot do Ramstein;
  • 18:29 odlot do Rzeszowa;
  • 19:57 przylot do Rzeszowa;
  • 20:12 wyjazd do Przemyśla;
  • 21:37 pociąg z Przemyśla do Kijowa;
  • poniedziałek, 8:00 przyjazd do Kijowa.

Porannej Rozmowy i Zielonego Poranka możecie słuchać też w wersji audio w dużych serwisach streamingowych, np. tu:

Joe Biden w Warszawie. We wtorek początek oficjalnej wizyty

Samolot z prezydentem na pokładzie po 23.00 wylądował na Lotnisku Chopina w Warszawie. Na płycie lotniska Joe Bidena powitali prezydencki minister do spraw zagranicznych Marcin Przydacz oraz amerykański ambasador w Polsce Mark Brzezinski. Krótko przed północą kolumna prezydencka dotarła do hotelu w centrum stolicy.

To druga wizyta amerykańskiego prezydenta w Warszawie w ciągu niespełna roku. Poprzednio Joe Biden odwiedził Polskę w marcu ubiegłego roku tuż po inwazji Rosji na Ukrainę. Teraz będzie w Warszawie kilka dni przed pierwszą rocznicą rosyjskiej agresji, która przypada 24 lutego.

Tuż przed 13:00 Joe Biden ma zostać powitany w Pałacu Prezydenckim przez Andrzeja Dudę. Rozmowy obu przywódców będą trwać około półtorej godziny. W ich trakcie polski prezydent ma poznać treść przemówienia, jakie Biden wygłosi o 17.30 w Arkadach Kubickiego przy Zamku Królewskim. Przemówienie amerykańskiego prezydenta ma być skierowane do Polaków i do Ukraińców. Amerykańska ambasada w Warszawie spodziewa się obecności kilku lub nawet kilkunastu tysięcy osób.

Według doniesień Joe Biden ma odnieść się do trwającej już niemal rok rosyjskiej agresji w Ukrainie, a także podziękować Polakom za wsparcie ukraińskich uchodźców i pomoc udzielaną w samej Ukrainie. 

Pomóż Ukrainie, przyłącz się do zbiórki. Pieniądze wpłacisz na stronie pcpm.org.pl/ukraina >>>

Więcej o: