"Bestia" Bidena na ulicach Warszawy. Funkcje jak z filmów o Bondzie. Co wozi ze sobą prezydent?

Prezydent USA Joe Biden będzie podróżował po Warszawie Cadillakiem One, znanym jako "Bestia". Ten opancerzony, kuloodporny samochód został zaprojektowany tak, aby przetrwać nawet najgroźniejszy atak. Część jego funkcji przywodzi na myśl auta Jamesa Bonda.

Szacuje się, że "Bestia" najnowszej generacji kosztuje około 1,5 miliona dolarów. Nic dziwnego, bo prezydencka pancerna limuzyna jest przygotowana na każdą ewentualność: ataki z użyciem broni chemicznej i biologicznej, wybuchy min i granatów czy nawet atak rakietowy.

Cadillac One w obecnej wersji mierzy pięć metrów, waży do 10 ton i zużywa średnio 30 litrów paliwa na 100 kilometrów. Jest wyposażony w 8-cylindrowy silnik wysokoprężny Duramax. Przyspieszenie prezydenckiej limuzyny z zera do 60 mil na godzinę zajmuje 15 sekund.

Dakota (zdj. ilustracyjne) Pies amerykańskiej armii już w Polsce. Dakota będzie chroniła Bidena

Biden jest wożony po Warszawie "Bestią". 20-centrymetrowy pancerz i wyrzutnie granatów

Korpus samochodu jest pokryty 20-centymetrowym pancerzem, a podwozie wzmocnione płytami przeciwwybuchowymi. Szyby o grubości 12 cm są w stanie powstrzymać pociski kalibru 44 magnum. Z kolei opony zostały wzmocnione kevlarem stosowanym w wojskowych hełmach i kamizelkach kuloodpornych.

"Bestia" ma na wyposażeniu armatki z gazem łzawiącym, wyrzutnie granatów, system noktowizyjny, a także respirator i zapas krwi dla prezydenta USA. Joe Biden może w dowolnym momencie skorzystać ze sprawdzonego pod kątem podsłuchów telefonu satelitarnego. Dodatkowo głowie państwa i agentom Secret Service towarzyszy w podróży mechanik, który ma do dyspozycji zestaw narzędzi.

Gdyby jednak z jakiegoś powodu wszystkie te zabezpieczenia zawiodły, pasażerowie mogą sięgnąć do schowka po strzelby i karabiny.

Więcej o wizycie Joe Bidena w Polsce na stronie głównej Gazeta.pl >>>

Zobacz wideo Niespodziewana wizyta Joe Bidena w Kijowie. Prezydent USA spotkał się z prezydentem Zełenskim

Cadillac One Joe Bidena. Funkcje rodem z filmów o Jamesie Bondzie

Warto wspomnieć jeszcze o "iście bondowskich" funkcjach, w jakie prawdopodobnie wyposażony jest Cadillac One. Portal Spyscape.com wymienia zasłonę dymną, klamki pod napięciem 120 woltów, a także możliwość rozlania oleju dla spowolnienia wrogów.

Beau, Ashley i Hunter Biden - dzieci prezydenta USA Joe Bidena Tragiczna historia rodziny Joe Bidena. Stracił żonę i dzieci

Więcej o: