Biden i Zełenski spacerowali po Kijowie. W tle alarmy przeciwlotnicze. "Słychać zawodzenie Putlera"

Joe Biden odwiedził w poniedziałek Kijów. Wizyta była niespodziewana (prezydent zapowiadał jedynie wizytę w Polsce, która rozpocznie się we wtorek). W sieci pojawiły się nagrania dwóch prezydentów, którzy spacerowali ulicami miasta. W tle było słychać alarmy przeciwlotnicze.

Prezydent Stanów Zjednoczonych Joe Biden niespodziewanie w poniedziałek pojawił się w Kijowie. Wcześniej w mediach społecznościowych spekulowano, że tego dnia do Ukrainy przybędzie bardzo ważny gość. Biden odwiedził Kijów na dzień przed zaplanowanym przylotem do Polski. W sieci pojawiły się zdjęcia i nagrania z wizyty amerykańskiego prezydenta. Jedno z nich szczególnie przyciągnęło uwagę internautów. 

Zobacz wideo Prof. Belka: Rola Polski w światowej polityce się zwiększyła, stąd wizyta Bidena

Joe Biden i Wołodymyr Zełenski spacerowali ulicami Kijowa. W tle wyły alarmy przeciwlotnicze

W mediach społecznościowych można obejrzeć nagrania, na których widać prezydenta USA Joe Bidena i prezydenta Ukrainy Wołodymyra Zełenskiego spacerujących ulicami Kijowa. Idą spokojnie, rozmawiają ze sobą. Dlaczego nagranie wywołało tyle emocji? Otóż w tle wyraźnie słychać wyjące alarmy przeciwlotnicze. Na głowach państw zdaje się to jednak nie robić większego wrażenia. 

"Jestem dumna", "totalne legendy", "Biden i Zełenski spokojnie idą na poranny spacer w kijowskim słońcu tymi samymi ulicami, na których rok temu mieli paradować rosyjscy żołnierze w eleganckich mundurach. W tle słychać zawodzenie Putlera w jego ciemnym bunkrze" - piszą internauci. 

Wojna w Ukrainie. Joe Biden odwiedził Kijów 20 lutego 2023 r.Biden w Kijowie: To ważne, że prezydent USA może tu być

Więcej informacji z kraju i ze świata znajdziesz na stronie głównej Gazeta.pl.

Biden i Zełenski znaleźli się też na placu Michajłowskim w Kijowie, gdzie amerykański prezydent oddał hołd poległym obrońcom Ukrainy. 

"Materiał filmowy z historycznej wizyty Joe Bidena w walczącej stolicy Ukrainy. Tymczasem Putin przez całą wojnę nie odważył się nawet zbliżyć do linii frontu" - czytamy we wpisie niezależnego białoruskiego portalu informacyjnego NEXTA na Twtterze. 

Wołodymyr Zełenski i Joe BidenJoe Biden w Ukrainie. Niezapowiedziana wizyta prezydenta USA w Kijowie

Joe Biden w Kijowie. "Niezachwiane zaangażowanie"

W mediach społecznościowych Joe Biden potwierdził oficjalnie, że przyjechał z wizytą do Ukrainy w związku ze zbliżającą się rocznicą wybuchu wojny w Ukrainie. "Gdy zbliżamy się do rocznicy brutalnej inwazji Rosji na Ukrainę, jestem dziś w Kijowie, aby spotkać się z prezydentem Zełenskim i potwierdzić nasze niezachwiane zaangażowanie na rzecz ukraińskiej demokracji, suwerenności i integralności terytorialnej" - podkreślił Joe Biden na Twitterze.

"Kiedy prawie rok temu Putin rozpoczynał inwazję, uważał, że Ukraina jest słaba, a Zachód podzielony. (...) Ale śmiertelnie się mylił" - pisał prezydent. "W ciągu ostatniego roku Stany Zjednoczone zbudowały koalicję narodów od Atlantyku po Pacyfik, aby pomóc w obronie Ukrainy bezprecedensowym wsparciem wojskowym, gospodarczym i humanitarnym - i to wsparcie będzie trwałe" - zapewnił. 

Więcej o: