Płomienna przemowa Joe Bidena w Kijowie. "Będziemy z wami tak długo, jak to będzie konieczne"

- Bardzo dużo się zmieniło. Cieszę się, że mogę być znowu w Ukrainie. Ukraińcy niesamowicie zmienili się też jako ludzie, bardzo się rozwinęli. W tej chwili widzę tu ogromny postęp w zakresie demokracji, wolności. Macie ogromny przywilej tego, że idziecie tą drogą - mówił w Kijowie prezydent Stanów Zjednoczonych Joe Biden.

Prezydent USA Joe Biden, który składa niespodziewaną wizytę w stolicy Ukrainy, uczestniczył we wspólnej konferencji prasowej z prezydentem Ukrainy Wołodymyrem Zełenskim. Podkreślił, że niezwykle ważne jest to, że w centrum Kijowa może stanąć prezydent USA. Przypomniał, że Stany Zjednoczone ostrzegały świat, że Putin zaatakuje.

Bardzo dużo się zmieniło. Cieszę się, że mogę być znowu w Ukrainie. Natomiast Ukraińcy niesamowicie zmienili się też jako ludzie, bardzo się rozwinęli. W tej chwili widzę tu ogromny postęp w zakresie demokracji, wolności. Macie ogromny przywilej tego, że idziecie tą drogą

- podkreślił Joe Biden. Prezydent USA przekazał Wołodymyrowi Zełenskiemu wyrazy wsparcia ze strony Kongresu. - Wiemy, że musimy być absolutnie zjednoczeni we wsparciu dla Ukrainy. Ukraina jest teraz ucieleśnieniem walki o wolność i demokrację - dodał amerykański przywódca.

Więcej o wizycie prezydenta USA w Ukrainie piszemy na żywo na stronie Gazeta.pl

Zobacz wideo Niespodziewana wizyta Joe Bidena w Kijowie. Prezydent USA spotkał się z prezydentem Zełenskim
Przypominacie światu codziennie, czym jest odwaga. Przypominacie nam o tym, że wolność jest bezcenna, że jest czymś, o co warto walczyć tak długo, jak to konieczne. I my będziemy z wami tak długo, jak to będzie konieczne

- obiecał prezydent USA.

Musimy zrobić wszystko, aby rok 2023 okazał się rokiem zwycięstwa. Musimy zrobić wszystko, aby Ukraina została oczyszczona z okupantów. Nadal robimy wszystko, co się da, aby świat demokratyczny wygrał w tej historycznej walce

- podkreślił z kolei prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski. - To pierwsza od 15 lat wizyta prezydenta USA w Ukrainie. Jest to najważniejsza wizyta w całej historii stosunków amerykańsko-ukraińskich - dodał Zełenski. 

Prezydent Ukrainy zapewnił również, że "kwestia abramsów dla Ukrainy nabiera już kształtów, fundamentalną kwestią jest obrona przeciwlotnicza". - Omówiliśmy też kwestię uzbrojenia dalekiego zasięgu, które może być przekazana do Ukrainy - przekazał.

Więcej aktualnych informacji z kraju i ze świata na stronie głównej Gazeta.pl

Joe Biden w Kijowie: Dalej będziecie odnosić sukcesy

Na konferencji z Wołodymyrem Zełenskim Joe Biden zadeklarował kolejną transzę wsparcia dla Ukrainy. - To największa wojna w Europie od 75 lat. Udało wam się odnieść sukces, mimo wątpliwości. Uważam, że dalej będziecie odnosić sukcesy - zaznaczył. 

Biden podkreślił, że udało się zbudować koalicję państw, która przekazała niemal 700 czołgów, tysiące wozów pancernych, tysiąc systemów artyleryjskich, ponad 2 mln sztuk amunicji, ponad 50 zaawansowanych wyrzutni rakietowych, systemy przeciwlotnicze i przeciwokrętowe. - To wszystko zostanie zwiększone o te kolejne pół miliarda dolarów, które ogłosimy dziś i jutro. I to tylko ze strony USA - zaznaczył Joe Biden.

Pomóż Ukrainie, przyłącz się do zbiórki. Pieniądze wpłacisz na stronie pcpm.org.pl/ukraina >>>

Więcej o: