Mołdawia apeluje o wsparcie obrony powietrznej. "Biorąc pod uwagę to, co Rosja zrobiła w Ukrainie"

Prezydentka Mołdawii Maia Sandu podkreśliła podczas swojego przemówienia na Monachijskiej Konferencji Bezpieczeństwa, że kraj potrzebuje pilnego wsparcia w obronie przeciwpowietrznej. - Biorąc pod uwagę to, co Rosja zrobiła w Ukrainie, jasne jest, że neutralność nie może nas ochronić - stwierdziła.

Kilka dni temu prezydent Ukrainy ujawnił plan Rosji zakładający zdestabilizowanie sytuacji w Mołdawii i obalenie legalnych władz. Władze mołdawskie potwierdziły ich istnienie. Prezydentka Mołdawii Maia Sandu bierze udział w Monachijskiej Konferencji Bezpieczeństwa, która odbywa się między 17 a 19 lutego. Jak podkreśliła, kraj potrzebuje pomocy NATO w ochronie przestrzeni powietrznej. 

Zobacz wideo Co dalej z Naddniestrzem? [Q&A Gazeta.pl]

Prezydentka Mołdawii: Priorytetem są projekty o natychmiastowym działaniu

Sandu rozpoczęła od podziękowania za wsparcie dla Mołdawii, które zostało w niedawnym czasie zatwierdzone przez ministrów obrony państw członkowskich Sojuszu. - Priorytetem są obecnie projekty o natychmiastowym działaniu, a najważniejszą kwestią jest potrzeba obserwacji przestrzeni powietrznej i jej obrona - powiedziała podczas panelu "Partnerstwo dla bezpieczeństwa europejskiego", dodając, że ta kwestia jest istotna nie tylko dla samej Mołdawii, ale i dla całego regionu. 

- Biorąc pod uwagę to, co Rosja zrobiła w Ukrainie, jasne jest, że neutralność nie może nas ochronić. Tak może być tylko wtedy, gdy jest ona respektowana przez inne państwa - podkreśliła, jak cytuje Radio Mołdawia.

W konferencji bierze udział także 45 szefów innych państw oraz ponad 70 ministrów. Andrzej Duda powiedział dziennikarzom, po powrocie z Monachijskiej Konferencji Bezpieczeństwa, że wszyscy chcą ukarania Rosji za jej imperialne zamiary, które poskutkowały aktem agresji.

Więcej aktualnych wiadomości ze świata znajdziesz na stronie głównej Gazeta.pl.

Prezydent Mołdawii Maia Sandu Mołdawia: Sandu o planach obalenia rządu przez Rosję. "Wzięcie zakładników"

Premier Mołdawii o zagrożeniu ze strony Rosji

W wywiadzie dla kanału pierwszego mołdawskiej telewizji publicznej premier Mołdawii Dorin Recean przypomniał, że najważniejszym zadaniem rządu, który zaledwie w czwartek otrzymał wotum zaufania od parlamentu, będzie wzmocnienie bezpieczeństwa Mołdawii. - Nie wolno nam ignorować faktu, że w Republice Mołdawii istnieje realne niebezpieczeństwo eskalacji operacji wojskowych lub hybrydowych. Musimy dostosować nasze zdolności obronne do tego stopnia, że zaatakowanie nas przez jakiegokolwiek agresora byłoby bardzo trudne lub bardzo kosztowne - powiedział.

Premier Dorin Recean pytany był również o jego stosunek do zapisanej w mołdawskiej konstytucji neutralności kraju. Odpowiedział, że neutralność nie może ograniczać prawa państwa do samoobrony, szczególnie gdy w Naddniestrzu ciągle są rosyjskie wojska.

Prezydent Rosji Władimir Putin Mołdawii grozi zamach stanu? "Rosja wykorzystuje wszystkie narzędzia"

Więcej o: