Orkan Otto w Danii. Wieżowcom grozi zawalenie, ewakuacja niemal 300 mieszkańców

Kilkuset mieszkańców trzech wieżowców pod Kopenhagą dostało polecenie opuszczenia swoich mieszkań. Decyzję o ewakuacji podjęto w związku z nadciągającym orkanem Otto. Silny wiatr może uszkodzić budynki, grozi im nawet zawalenie.

Ewakuacją objętych zostało około 280 mieszkańców Bellahøj, obszaru położonego kilka km od centrum Kopenhagi w Danii - podaje serwis sn.dk. Jak czytamy, mieszkańcy mają zostać przewiezieni autobusami do hotelu.

IMGW ostrzega przed wichuramiOrkan Otto nad Polską. Alert RCB przed wichurami. "Naładujcie telefony"

Dania. Orkan Otto zagraża mieszkańcom. "Wichura może osiągnąć prędkość wiatru krytyczną dla stabilności budynków"

- Dla wszystkich sytuacja jest niezwykła i niebezpieczna, bo choć teraz jest spokojnie, to za cztery, sześć czy osiem godzin może wyglądać inaczej - powiedział John Steen Johansen, przewodniczący zarządu nieruchomości w rozmowie z sn.dk.

*Potężna siła rażenia ukraińskich dronów. "Okupanci poszli prosto do piekła" [wideo]

Silny wiatr, który sprowadzi orkan Otto, może uszkodzić wieżowce. Budynkom grozi nawet zawalenie. - Bezpieczeństwo mieszkańców jest dla nas najważniejsze. Zostaliśmy poinformowani, że wichura może osiągnąć prędkość wiatru krytyczną dla stabilności budynków - przekazał serwisowi Sanne Kjaer, reprezentujący zarząd nieruchomości. Wieżowce mają od 11 do 13 pięter.

Silny wiatr nad PolskąPogoda. Już nie cyklon Ulf, lecz orkan Otto. Możliwe trąby powietrzne

Orkan Otto. IMGW wydało ostrzeżenie, jest też alert RCB. Samorządowcy apelują do mieszkańców

Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej (IMGW) wydał ostrzeżenia pierwszego, drugiego i trzeciego stopnia w związku z nadejściem orkanu Otto. W najbliższych godzinach przyniesie on przede wszystkim bardzo silny wiatr, ale także duże zachmurzenie i opady deszczu, lokalnie również deszczu ze śniegiem, a w górach śniegu. Natomiast na wybrzeżu podmuchy wiatru mają osiągać prędkość do nawet 125 km/h.

Więcej informacji z Polski przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl

Z kolei Rządowe Centrum Bezpieczeństwa (RCB) rozesłało ostrzeżenia przed wichurami. "Uwaga! W nocy i jutro (17/18.02) silny wiatr. Możliwe przerwy w dostawie prądu. Unikaj otwartych przestrzeni. Zabezpiecz rzeczy, które może porwać wiatr" - tak brzmi komunikat RCB.

Samorządowcy apelują do mieszkańców o zachowanie szczególnej ostrożności w nadchodzących godzinach - m.in. o unikanie otwartych przestrzeni, zatrzymywanie się pod drzewami, rusztowaniami, trakcjami elektrycznymi i zabezpieczenie przedmiotów na balkonach.

Burmistrz Mikołajek Piotr Jakubowski zaapelował, aby "zapewnić sobie dostępu do świec, zapałek, latarek oraz naładować telefonów". Wezwał również do "zamknięcie zwierząt trzymanych na dworze w odpowiednio przygotowanych pomieszczeniach".

Zobacz wideo 46-latka trzymała zaniedbane psy w zimnym, przpełnionym odchodami kojcu. Została zatrzymana
Więcej o: