Andrzej Duda na osobistej audiencji u Karola III. Na spotkanie z królem wszedł tylko fotograf

Prezydent Andrzej Duda przyjechał we wtorek do Buckingham Palace w Londynie na spotkanie z królem Karolem III. Tematem rozmów za zamkniętymi drzwiami jest m.in. Ukraina.

Podczas audiencji u brytyjskiego króla nie ma kamer i dziennikarzy, a prawo wstępu ma tylko dworski fotograf. "To wielki zaszczyt móc spotkać się z królem Karolem III" - deklarował przed spotkaniem prezydent Andrzej Duda. Zaproszenie na spotkanie wystosował brytyjski monarcha. 

Zobacz wideo Jak będzie wyglądała Wielka Brytania pod panowaniem Karola III?

Andrzej Duda i Karol III spotykają się, by porozmawiać o Ukrainie

Andrzej Duda zapowiadał, że chciałby porozmawiać z królem między innymi o pomocy humanitarnej da ludzi, którzy ucierpieli w wyniku wojny.

Więcej informacji z kraju i ze świata na stronie głównej Gazeta.pl

"Wiem, że jego królewska mość jest w te kwestie bardzo zaangażowany, a rodzina królewska przeznaczyła na pomoc dla Ukrainy i Ukraińców znaczące środki" - mówił polski prezydent. Wcześniej w TVP prezydent Polski mówił, że monarcha zatroskany jest sprawą Ukrainy, a rodzina królewska zaangażowana jest w pomoc humanitarną. 

Andrzej Duda przekazał, że chce porozmawiać z królem Karolem III również o Polsce i Polakach na Wyspach. 

Andrzej Duda widział się też z premierem Wielkiej Brytanii

Spotkanie z Karolem III odbyło się dzień po tym, jak Andrzej Duda prowadził rozmowy z premierem Wielkiej Brytanii. Podczas spotkania prezydent podziękował Rishiemu Sunakowi za jasne i zdecydowane wsparcie Ukrainy, a także "istotny udział w zwiększaniu naszego bezpieczeństwa". 

- System Sky Sabre chroni nasze niebo. To dla nas bardzo istotne, jestem za to bardzo wdzięczny, a także za obecność brytyjskich żołnierzy na terytorium Polski - mówił Andrzej Duda.

Po spotkaniu prezydent Polski przekazał dziennikarzom, że głównym celem jest dziś militarne wzmocnienie krajów Europy Środkowej i Wschodniej.

- Chcemy, aby na terenie wschodniej flanki było więcej sprzętu NATO. Nasze bezpieczeństwo ma być wzmocnione nie dlatego, że będziemy musieli się bronić, ale po to, abyśmy mieli poważne siły odstraszania - dodał.

Rozmawiano też m.in. o perspektywie odbudowy Ukrainy po zakończeniu rosyjskiej napaści.

- Mamy nadzieję na brytyjskie wsparcie w tym, aby być częścią koalicji państw, które będą uczestniczyły w procesach gospodarczych związanych z odbudową Ukrainy. Jesteśmy pod tym względem właściwie kluczowym krajem tranzytowym, jeżeli chodzi o komunikację z Zachodu do Ukrainy, więc nasz udział w tym procesie jest dla mnie czymś oczywistym - powiedział Andrzej Duda.

Jeszcze przed przyszłotygodniową wizytą prezydenta USA w Polsce Andrzej Duda weźmie udział w 59. Monachijskiej Konferencji Bezpieczeństwa. W Monachium spotka się z prezydentem Francji Emmanuelem Macronem i Kanclerzem Niemiec Olafem Scholzem w ramach Trójkąta Weimarskiego. Zaplanowano też rozmowy m.in. z prezydentem–elektem Czech Petrem Pavlem, a także z premierem Norwegii Jonasem Gahrem Størem. Z tym ostatnim Andrzej Duda ma rozmawiać m.in. o bezpieczeństwie energetycznym.

Więcej o: