Chorwację nawiedziło trzęsienie ziemi. Piąte w ciągu 67 godzin. "Trzęsły się wieżowce"

W okolicach wyspy Krk w Chorwacji odnotowano trzęsienie ziemi o magnitudzie 4,8 - podało Europejsko-Śródziemnomorskie Centrum Sejsmologiczne. Według relacji mieszkańców trwało około 10 sekund.

Chorwację nawiedziło trzęsienie ziemi o magnitudzie 4,8 (IV stopień w skali EMS) - przekazało Europejsko-Śródziemnomorskie Centrum Sejsmologiczne (EMSC). Epicentrum zostało zarejestrowane na głębokości 10 km w pobliżu położonej na Morzu Adriatyckim wyspy Krk.

Więcej informacji znajdziesz na stronie głównej portalu Gazeta.pl. 

Zobacz wideo Trzęsienie ziemi w Chorwacji. Miasto Petrinja zostało zrujnowane

Chorwacja. EMSC ostrzega mieszkańców. Mogą wystąpić wstrząsy wtórne

"To piąte odczuwalne trzęsienie ziemi w Chorwacji w ciągu ostatnich 67 godzin" - czytamy w komunikacie EMCS. Wstrząsy były odczuwalne o godz. 10:47 wzdłuż chorwackiego wybrzeża na odcinku 200 km - także w stolicy Chorwacji Zagrzebiu oraz w Słowenii, Bośni i Hercegowinie i we Włoszech. Według relacji mieszkańców trwały około 10 sekund.

 - Siedziałem i rozmawiałem z przyjacielem i nagle zatrzęsły się naczynia na półkach - powiedział jeden z mieszkańców wyspy Krk dziennikarce gazety "Jutarnji list". Jak poinformowała, w Rijece (północno-zachodnia część kraju) trzęsły się wieżowce. Sejsmolog Tomislav Fiket ocenił, że kataklizm zarejestrowany w czwartek był najsilniejszym od dłuższego już czasu.

Chorwacja. Brak informacji o stratach i ofiarach

Straż pożarna nie otrzymała żadnych zawiadomień dotyczących strat materialnych. Władze kraju nie odnotowały ofiar. Europejsko-Śródziemnomorskie Centrum Sejsmologiczne ostrzegło, że w ciągu najbliższych godzin albo dni mogą wystąpić wstrząsy wtórne.

Przypomnijmy, 5 czerwca 1976 roku Chorwację nawiedziło trzęsienie ziemi o magnitudzie 6,1. Doprowadziło do śmierci 965 osób. 12 lipca 2004 roku w wyniku kataklizmu zginęła jedna osoba, z kolei 29 grudnia 2020 roku - osiem osób.

W Europie wykorzystuje się 12-stopniową skalę intensywności, nazwaną Europejską Skalą Makrosejsmiczną - EMS. IV stopień jest powszechnie odczuwalny - podał Państwowy Instytut Geologiczny.

Więcej o: