Szef MON Ukrainy już prawie żegnał się ze stanowiskiem. Aż tu nagle... "Decyzja mojego prezydenta"

Szef Ministerstwa Obrony Ukrainy Ołeksij Reznikow nie opuszcza stanowiska. Jak przekazał w rozmowie z agencją Reuters, była to decyzja prezydenta Wołodymyra Zełenskiego. O tym, że Reznikow ma odejść z MON, informował na początku miesiąca Dawid Arachamija, lider frakcji Sługa Ludu w ukraińskim parlamencie.

Minister obrony Ukrainy Ołeksij Reznikow był pytany przez dziennikarzy agencji Reuters, czy w nadchodzących miesiącach wciąż będzie szefem resortu.

Tak, to była decyzja mojego prezydenta

- powiedział. 

Więcej treści znajdziesz na stronie głównej Gazeta.pl >>>

Dawid Arachamija, lider frakcji Sługa Ludu w ukraińskim parlamencie, przekazał 5 lutego, że Ołeksij Reznikow przestanie pełnić funkcję w Ministerstwie Obrony.  Na jego stanowisko miał zostać powołany Kyryło Budanow, dotychczasowy szef wywiadu wojskowego.

Z kolei sam Reznikow miał zostać przeniesiony do resortu przemysłu strategicznego, by "wzmocnić współpracę militarno-przemysłową".

Zobacz wideo Rządzący sfałszują wybory? "Przygotowują faule wyborcze"

Spekulacje ws. przyszłości Ołeksija Reznikowa

W ukraińskich mediach trwały wcześniej spekulacje na temat przyszłości ministra obrony Ołeksija Reznikowa i ewentualnej utraty przez niego stanowiska.

Sprawa miała związek z przetargami na dostawy żywności i sprzętu dla żołnierzy. W ministerstwie wszczęto audyt wszystkich zamówień dla wojska. Reznikow na początku lutego zapowiedział, że jest gotów podać się do dymisji, jeśli taka będzie wola prezydenta.

Władimir PutinUkraiński wywiad: Mamy informatorów na Kremlu, to osoby wysokich szczeblach

Prokuratura Generalna Ukrainy prowadzi szeroko zakrojone śledztwo w sprawie zawyżania cen towarów i sprzętu dla ukraińskich sił zbrojnych. Ocenia się, że ukraiński budżet mógł stracić łącznie 2 miliardy hrywien, czyli ponad 230 milionów złotych.

Reznikow, który pełni stanowisko od 2021 roku, jest prawnikiem i samorządowcem. Wcześniej zajmował stanowisko ministra ds. terytoriów czasowo okupowanych.

***

Pomóż Ukrainie, przyłącz się do zbiórki. Pieniądze wpłacisz na stronie pcpm.org.pl/ukraina >>>

Więcej o: