Rosyjskie balony nad Kijowem już zestrzelone. Rzecznik sił powietrznych zdradził szczegóły

W środę w Kijowie rozbrzmiały syreny przeciwlotnicze. Powodem była obecność sześciu balonów nad ukraińską stolicą. Obiekty zostały już zestrzelone. Według sił powietrznych ich celem było m.in. odwrócenie uwagi.

W związku z obecnością balonów nad Kijowem wczesnym popołudniem w mieście uruchomiono alarm przeciwlotniczy. Miejska administracja wojskowa poinformowała o sześciu obiektach, które poruszały się "pod wpływem wiatru".

Zobacz wideo Putin jak Kim Dzong Un! Oto dlaczego woli pancerny pociąg od samolotu

Ukraińska armia zestrzeliła balony nad Kijowem

"Te obiekty były wyposażone w reflektor rogowy i sprzęt rozpoznawczy" - podano w komunikacie. Jak dodano, wszystkie balony zostały zestrzelone. 

Rzecznik ukraińskich sił powietrznych Jurij Ihnat przekazał, że to były "zwyczajne balony o rozmiarze około 1,5 metra". - Prawdopodobnie leciały na gaz, a reflektor rogowy i stacja radiolokacyjna były przyczepione do sznurka - powiedział rzecznik cytowany przez Interfax-Ukraina. Jak dodał, siły powietrzne musiały zareagować na obecność balonów. 

- Jaki był cel? Odwrócenie, skoncentrowanie uwagi, ponieważ musimy na to reagować. Wróg chce, żebyśmy marnowali nasze siły i zasoby na te bezwartościowe balony - powiedział Ihnat. 

Jens Stoltenberg NATO zwiększa produkcję amunicji. "Żyjemy w bardzo niebezpiecznym świecie"

Większe wsparcie dla Ukrainy. "Ma okno możliwości"

W środę zakończyło się dwudniowe spotkanie ministrów obrony NATO w Brukseli. Podczas niego padły deklaracje dotyczące większego wsparcia wojskowego Ukrainy. Chodzi m.in. o amunicję do systemów przeciwlotniczych i przeciwartyleryjskich.

- Ukraina ma okno możliwości, by przechylić szalę na swoją stronę. A czas odgrywa tu kluczowa rolę - powiedział w środę Jens Stoltenberg. W podobnym tonie wypowiadał się też amerykański sekretarz obrony USA Lloyd Austin.

Myślę, że ukraińscy żołnierze będą mieli naprawdę duże szanse, by dokonać znaczącej zmiany sytuacji na polu bitwy, przejąć inicjatywę i będą w stanie wykorzystać tę inicjatywę w przyszłości

- mówił.

Czy prezydent Ukrainy spotka się z Donaldem Tuskiem? Czy prezydent Wołodymyr Zełenski spotka się z Donaldem Tuskiem?

Więcej o: