Afera "bunga bunga". Berlusconi uniewinniony ws. płacenia za fałszywe zeznania

Były premier Włoch Silvio Berlusconi został w środę oczyszczony z zarzutów o przekupywanie świadków w sprawie dotyczącej seksu z nieletnią - poinformowała Agencja Reutera.

Silvio Berlusconi był oskarżony o zapłacenie 24 osobom - głównie młodym uczestniczkom jego słynnych przyjęć "bunga bunga" - za złożenie fałszywych zeznań w poprzednim procesie, w którym został oskarżony o płacenie 17-letniej marokańskiej tancerce z klubu nocnego za seks - poinformowała w środę Agencja Reutera.

Prokuratorzy domagali się dla byłego premiera Włoch sześciu lat więzienia i konfiskaty 10 milionów euro, ale zdaniem mediolańskiego sądu winy nie dowiedziono. Uniewinniono też pozostałe 28 osób oskarżonych w sprawie.

Londyn (zdjęcie ilustracyjna) Szpieg w brytyjskiej ambasadzie. Może trafić na 14 lat do więzienia

Silvio Berlusconi uniewinniony. Były premier Włoch przekonywał, że padł ofiarą spisku

86-letni Berlusconi od początku zaprzeczał oskarżeniom. Przekonywał, że padł ofiarą spisku mającego na celu wykluczenie go z polityki. Przyznał, że dawał pieniądze niektórym swoim gościom, ale - jak powiedział - oferował je "spontanicznie", jako "rekompensatę" za szkody wizerunkowe w związku z udziałem w niesłanych przyjęciach.

Reuters przypomina, że skandal związany z przyjęciami "bunga bunga" przyczynił się do upadku rządu Berlusconiego w 2011 roku. Media nazywały te imprezy "orgiami"; sam Berlusconi twierdził natomiast, że były to "eleganckie kolacje".

W 2013 roku, po skazaniu za oszustwa podatkowe, Berlusconi został tymczasowo odsunięty od polityki. Zakaz wygasł, a były premier powrócił do włoskiego Senatu po wyborach w 2022 roku. Jego partia Forza Italia wchodzi obecnie w skład koalicji, która rządzi we Włoszech.

Więcej wiadomości ze świata znajdziesz na stronie głównej Gazeta.pl >>>

Jeśli chodzi o sprawę seksu z 17-latką, Berlusconi także został oczyszczony z zarzutów. Sąd orzekł, że polityk zapłacił nastolatce za seks, ale nie wiedział, że była nieletnia.

Ramzan Kadyrow wymachuje pistoletem w rosyjskiej telewizji Kadyrow wyciągnął broń w programie na żywo. Zwrócił się do Zełenskiego

Więcej o: