Prezydent Iranu w Chinach pierwszy raz od 20 lat. Podpisano szereg dokumentów o współpracy

Pierwszy raz od 20 lat prezydent Iranu Ebrahim Raisi odwiedził Chiny. Przywódcy obu krajów podpisali we wtorek szereg dokumentów o współpracy dwustronnej. - Bez względu na to, jak zmieni się sytuacja na arenie międzynarodowej i regionalnej, Chiny będą niezachwianie rozwijać przyjazną współpracę z Iranem - mówił Xi Jinping.

Prezydent Iranu Ebrahim Raisi spotkał się we wtorek z przywódcą Chin Xi Jinpingiem w ramach trzydniowej wizyty. To pierwsza od 20 lat wizyta irańskiego przywódcy w Chinach.

"Wcześniej obaj przywódcy spotkali się tylko raz we wrześniu na szczycie Szanghajskiej Organizacji Współpracy (SCO) w Uzbekistanie. Według chińskich mediów państwowych w 2021 roku, w którym Raisi objął urząd, oba kraje podpisały 25-letni 'pakt o współpracy strategicznej', a we wtorek szereg dokumentów o współpracy dwustronnej" - informuje "Time".

Zobacz wideo

Więcej najnowszych informacji przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl

Raisi przybył do Pekinu wraz z nowym prezesem banku centralnego, a także sześcioma członkami jego gabinetu, w tym ministrami zajmującymi się gospodarką, ropą naftową, sprawami zagranicznymi, handlem, transportem i rozwojem miast oraz rolnictwem.

Xi: Chiny będą niezachwianie rozwijać przyjazną współpracę z Iranem

- W obliczu obecnych złożonych zmian w świecie, czasach i historii, Chiny i Iran wspierały się nawzajem (i) solidarnie współpracowały - powiedział Xi, cytowany przez państwowego nadawcę CCTV.

"Oba kraje odczuwają presję ze strony Zachodu w związku z ich stanowiskiem w sprawie rosyjskiej inwazji na Ukrainę. Jednocześnie Iran jest już objęty surowymi sankcjami ze strony Stanów Zjednoczonych ze względu na swój program nuklearny" - ocenia "Le Monde".

*Ciężarne Rosjanki masowo uciekają do Argentyny. Chcą koniecznie urodzić tam dziecko

Chiny deklarują, że wspierają Iran w ochronie suwerenności narodowej, niepodległości, integralności terytorialnej i godności narodowej, a także w przeciwstawianiu się unilateralizmowi i hegemonizmowi.

Pekin informuje, że przeciwstawia się również "siłom zewnętrznym ingerującym w wewnętrzne sprawy Iranu i podważającym bezpieczeństwo i stabilność Iranu" oraz będzie nadal "promować szybkie i właściwe rozwiązanie irańskiej kwestii nuklearnej" - powiedział chiński przywódca.

- Bez względu na to, jak zmieni się sytuacja na arenie międzynarodowej i regionalnej, Chiny będą niezachwianie rozwijać przyjazną współpracę z Iranem - dodał Xi.

Odmówiła zaśpiewania hymnu ku czci ajatollaha w szkole. Pobili ją na śmierćOdmówiła zaśpiewania hymnu ku czci ajatollaha w szkole. Pobili ją na śmierć

Trwa reorganizacja światowej polityki. Umacniają się nowe Sojusze

- Jesteśmy w trakcie procesu reorganizacji światowej polityki. W związku z tym pojawiają się i umacniają nowe wzorce sojuszy - mówi w rozmowie z "Time" Arshin Adib-Moghaddam, profesor politologii i studiów międzynarodowych w London's School of Oriental and African Studies (SOAS).

- Sojusz Iranu i Chin będzie postrzegany jako część tej nowej konstelacji - dodaje Adib-Moghaddam.

Uczestnik obchodów 44. rocznicy zwycięstwa Rewolucji IslamskiejO co tak naprawdę walczą Irańczycy

Więcej o: