Wojna w Ukrainie. Co kombinują Rosjanie? Zdjęcia satelitarne z okolic Woroneża budzą niepokój

Pod Woroneżem w Rosji pod koniec stycznia powstał obóz wojskowy - podaje portal Radiosvoboda.org, powołując się na analizę zdjęć satelitarnych. Obóz znajduje się obok poligonu Pogonowo. Portal wskazuje, że to właśnie na ten poligon rosyjska armia przenosiła sprzęt i ludzi rok temu, w przededniu rozpoczęcia inwazji na Ukrainę.

Zdjęcia satelitarne serwisu Planet.com, które opublikował portal Radiosvoboda.org, wskazują, że nowy obóz w pobliżu poligonu Pogonowo w obwodzie woroneskim powstał nie wcześniej niż 25 stycznia.

"W przededniu pełnej inwazji na Ukrainę rok temu armia rosyjska aktywnie przenosiła na ten poligon sprzęt i personel" - czytamy. Jak dodaje Radiosvoboda.org, stacjonowały tam 1 Gwardyjskiej Armii Pancernej, które pierwszego miesiąca wojny miały stracić ponad 400 żołnierzy i ponad 300 elementów wyposażenia.

W ostatnich tygodniach obóz miał powstać także przy poligonie niedaleko jednej z wsi w obwodzie kurskim.

Zobacz wideo Sroka: Zakładam, że będziemy partią, która wystawi listy do Parlamentu, samorządu i PE

Wojna w Ukrainie. Rosyjska ofensywa

Rosyjskie wojska prowadzą lądowe działania ofensywne w obwodach charkowskim, ługańskim i donieckim. Zdaniem części ukraińskich i rosyjskich ekspertów wojskowych, to początek działań mających przełamać ukraińską linię obrony.

* Potężna siła rażenia ukraińskich dronów. "Okupanci poszli prosto do piekła" [wideo]

- Putin nie przygotowuje się do pokoju, ale rozpoczyna nową ofensywę - alarmował w poniedziałek sekretarz generalny NATO Jens Stoltenberg. Podkreślał, że sojusznicy muszą zapewnić Ukrainie wszystko, co pozwoli jej wywalczyć pokój.

Więcej treści znajdziesz na stronie głównej Gazeta.pl >>>

- Jest oczywiste, że mamy do czynienia z logistycznym wyścigiem z czasem. Amunicja, paliwo i części zamienne muszą dotrzeć na Ukrainę, zanim Rosja przejmie inicjatywę na polu bitwy - podkreślał szef sojuszu.

Jednak zdaniem Instytutu Studiów nad Wojną, rosyjskie dowództwo nie zdołało w krótkim czasie wyszkolić nowozmobilizowanych do prowadzenia skutecznych działań ofensywnych.

***

Pomóż Ukrainie, przyłącz się do zbiórki. Pieniądze wpłacisz na stronie pcpm.org.pl/ukraina >>>

Więcej o: