Biały Dom: Prezydent Biden chce podziękować Polsce. "Przechodzi sama siebie" [WIDEO]

- Udając się do Polski, prezydent Joe Biden chce osobiście podziękować prezydentowi Andrzejowi Dudzie i Polakom za wsparcie Ukrainy - oświadczył rzecznik Rady Bezpieczeństwa Narodowego Białego Domu John Kirby. Odpowiadając na pytanie Polskiego Radia, podkreślił, że Polska "przechodzi samą siebie we wsparciu dla Ukrainy w obliczu rosyjskiej agresji".

Podczas poniedziałkowego briefingu w Białym Domu korespondent Polskiego Radia Marek Wałkuski zapytał, dlaczego na upamiętnienie pierwszej rocznicy rosyjskiej inwazji na Ukrainę prezydent Joe Biden wybrał właśnie Polskę.

- Polska jest niezawodnym sojusznikiem, krajem, który niesamowicie wspiera Ukrainę i jest hojnym gospodarzem nie tylko amerykańskich wojsk, ale także milionów ukraińskich uchodźców - powiedział John Kirby dodając, że prezydent Biden "z niecierpliwością czeka na podróż do Polski".

Joe Biden (zdj. ilustracyjne) Ambasador USA o wizycie Joe Bidena: Prezydent dba o bezpieczeństwo Polski

Wizyta Bidena w Polsce. "Polacy przechodzą samych siebie, prezydent chce podziękować"

- Polacy przechodzą samych siebie, pomagając Ukrainie i bardzo doceniamy to wsparcie. Prezydent Biden chce osobiście podziękować prezydentowi Dudzie, chce osobiście podziękować Polakom. Chce też podkreślić, jak ważne jest, by odwaga i jedność, którą widzimy w Polsce i u innych sojuszników z NATO, trwała także w okresie, który niestety będzie drugim rokiem wojny - dodał rzecznik Rady Bezpieczeństwa Narodowego Białego Domu.

Zobacz wideo Kohut: Notowania Polski po obydwu stronach amerykańskiego podziału są dobre

Kiedy Joe Biden przyleci do Polski?

W piątek 10 lutego Biały Dom ogłosił, że podczas wizyty w Polsce zaplanowanej na 20-22 lutego, prezydent Joe Biden spotka się z prezydentem Andrzejem Dudą, weźmie udział w szczycie Bukaresztańskiej Dziewiątki i wygłosi przemówienie z okazji rocznicy wojny w Ukrainie.

Więcej wiadomości ze świata znajdziesz na stronie głównej Gazeta.pl >>>

Andrzej Duda zapowiedział, że "rozpoczyna ofensywę dyplomatyczną", której elementem będzie m.in. wizyta amerykańskiego przywódcy. - Monachijska Konferencja Bezpieczeństwa i wizyta amerykańskiego prezydenta Joe Bidena - to najważniejsze punkty. To będzie czas spotkań związanych z budowaniem bezpieczeństwa Rzeczypospolitej - powiedział prezydent. - Zależy nam na tym, aby wzmacniać bezpieczeństwo Polski i aby szczyt NATO zaowocował w dobre decyzje dla wschodniej flanki NATO, także na temat wzmocnienia infrastrukturalnego - podkreślił. Więcej w tym artykule:

Prezydent Andrzej Duda. Warszawa, 25 stycznia 2023 r. Andrzej Duda o wizycie Joe Bidena w Polsce. "Czas na ofensywę dyplomatyczną"

Więcej o: