Mołdawia. Władze: Rosja chce obalić rząd. "Dywersanci w cywilnych ubraniach"

Rosja planuje zamach stanu w Mołdawii - przekonywała w poniedziałkowym oświadczeniu prezydentka Mołdawii Maia Sandu. Jak oceniła, celem Rosjan jest "obalenie konstytucyjnego i prawowitego rządu w Kiszyniowie" i zastąpienie go prorosyjskim, co zatrzymałoby proces integracji Mołdawii z UE.

- W ostatnich dniach w przestrzeni publicznej pojawiły się dyskusje dotyczące bezpieczeństwa naszego kraju. Wypowiedzi prezydenta Zełenskiego o planach Federacji Rosyjskiej w zakresie destabilizacji Republiki Mołdawii zostały potwierdzone przez nasze instytucje - powiedziała w poniedziałek prezydentka Maia Sandu. 

Według Sandu te plany nie są nowe i Rosja podejmowała próby osłabienia Mołdawii już jesienią ubiegłego roku.

Więcej treści znajdziesz na stronie głównej Gazeta.pl >>>

- Plan [Rosji - red.] na najbliższy okres przewiduje działania z udziałem przeszkolonych dywersantów, przebranych w cywilne ubrania, którzy doprowadzą do aktów przemocy, napadną na niektóre budynki państwowe i wezmą zakładników. Zmiana władzy w Kiszyniowie byłaby wymuszona poprzez gwałtowne działania, zamaskowane protestami tzw. opozycji - dodała prezydentka.

W działania mieliby być zaangażowani obywatele nie tylko Rosji, ale także Białorusi, Serbii i Czarnogóry.

Jak dodała Sandu, "dokumenty otrzymane od ukraińskich partnerów wskazują miejsca i logistyczne aspekty organizacji tej dywersyjnej działalności". Prezydentka zaznaczyła, że służby bezpieczeństwa pracują nad utrzymaniem sytuacji pod kontrolą. 

Prezydentka Mołdawii ostrzega obywateli. "Najbardziej agresywną formą ataku jest atak informacyjny"

Według Mai Sandu celem Rosji jest powstrzymanie procesu integracji europejskiej i wykorzystanie Mołdawii w wojnie z Ukrainą. Prezydentka zaznaczyła, że parlament powinien jak najszybciej przyjąć ustawy wzmacniające bezpieczeństwo kraju.

Maia Sandu wezwała też Mołdawian do ostrożności, zaznaczając, że "najbardziej agresywną formą ataku jest atak informacyjny".

- Próby Kremla zaaranżowania przemocy w naszym kraju nie zakończą się sukcesem. Zachowujemy spokój i wierzymy w Mołdawię - podkreśliła.

Zobacz wideo Czy PiS-owi zależy na środkach z KPO? Pytamy posłankę Srokę

Mołdawia. Władze: Rosja planuje zamach stanu

W ostatnim czasie Mołdawia otrzymała od Ukrainy informacje wywiadowcze sugerujące, że Rosja może przygotowywać się do przejęcia kontroli nad tym państwem.

Poinformował o tym podczas ubiegłotygodniowego szczytu Rady Europejskiej w Brukseli prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski. Kijów, zanim ujawnił tę informację, podzielił się wiedzą zdobytą przez swój wywiad z prezydentką Mołdawii. Potwierdziły to również mołdawskie służby.

Mołdawia jest bezpośrednim sąsiadem Ukrainy. Rakiety w czasie rosyjskich ataków kilkukrotnie naruszały przestrzeń powietrzną kraju. W zbuntowanej, mołdawskiej prowincji - Naddniestrzu stacjonują rosyjskie wojska.

Kraj jest narażony na rosyjskie prowokacje i agresywną politykę np. w obszarze bezpieczeństwa energetycznego. Jesienią Gazprom drastycznie zmniejszył dostawy gazu dla Mołdawii.

***

Pomóż Ukrainie, przyłącz się do zbiórki. Pieniądze wpłacisz na stronie pcpm.org.pl/ukraina >>>

Więcej o: