Jak będzie wyglądała wizyta Bidena? Przydacz i Kirby podali szczegóły. "Silne przesłanie"

Podczas lutowej wizyty w Polsce prezydent Joe Biden spotka się z prezydentem Andrzejem Dudą i wygłosi przemówienie. - Zadeklaruje dalsze wsparcie USA dla Kijowa i zaapeluje o utrzymanie jedności koalicji wspierającej Ukrainę - poinformował rzecznik Narodowej Rady Bezpieczeństwa John Kirby.

W piątek Biały Dom oficjalnie poinformował, że wizyta Joe Bidena w Polsce odbędzie się w dniach 20-22 lutego, czyli tuż przed pierwszą rocznicą rosyjskiej inwazji na Ukrainę (24 lutego). Amerykański przywódca odwiedzi Polskę na zaproszenie prezydenta Andrzeja Dudy, z którym spotka się pierwszego dnia.

Joe Biden w Polsce. Jaki będzie przebieg wizyty?

Szef prezydenckiego Biura Polityki Międzynarodowej Marcin Przydacz zapowiedział, że rozmowy dwustronne będą poświęcone głównie kwestiom bezpieczeństwa, ale również stosunkom polsko-amerykańskim.

Stany Zjednoczone są gwarantem bezpieczeństwa i stabilności całego regionu euroatlantyckiego. Te relacje polsko-amerykańskie są dzisiaj w najlepszym możliwym kształcie w historii. Wizyta prezydenta Joe Bidena będzie tego najlepszym potwierdzeniem

- mówił Przydacz.

Joe Biden Biden do ambasadorki Ukrainy: Będziemy z wami tak długo, jak to konieczne

Prezydent USA wygłosi również przemówienie poświęcone architekturze bezpieczeństwa w Europie, wojnie za wschodnią granicą Polski oraz roli naszego kraju we wsparciu Ukrainy.

W drugim dniu swojej wizyty Joe Biden weźmie udział w szczycie Bukaresztańskiej Dziewiątki, szczycie liderów państw wschodniej flanki NATO, zwołanym w Warszawie przez Andrzeja Dudę.

Zobacz wideo Andrzej Duda o wizycie Joe Bidena w Polsce: Najprawdopodobniej wybiera się do naszej części Europy w lutym

Biden zaapeluje o "międzynarodową jedność we wspieraniu Ukrainy"

Głos ws. wizyty Bidena zajął także John Kirby, rzecznik amerykańskiej Narodowej Rady Bezpieczeństwa USA. Odpowiadając na pytanie korespondenta Polskiego Radia Marka Wałkuskiego, z jakim przesłaniem przybędzie do Polski prezydent USA, powiedział:

Prezydent będzie podkreślać, jak ważna jest determinacja i jedność społeczności międzynarodowej we wspieraniu Ukrainy. Chce wysłać jednoznaczny sygnał nie tylko o determinacji Stanów Zjednoczonych, ale także społeczności międzynarodowej i dać jasno do zrozumienia Ukraińcom, że Stany Zjednoczone nadal będą ich wspierać.

- Myślę, że to przesłanie Bidena będzie silne - ocenił Marcin Przydacz. Jak stwierdził, zapewne "pojawią się wypowiedzi, które zostaną zapamiętane w historii".

Dmitrij Pieskow Dziennikarz twierdzi, że Nord Stream wysadziły USA. Jest reakcja Kremla

Więcej o: