Wojna w Ukrainie. ISW: Ruszyła ofensywa Rosji. Armia Putina odzyskuje inicjatywę

Rosjanie odzyskują inicjatywę na froncie wojny w Ukrainie - podaje w najnowszym raporcie Instytut Badań nad Wojną. Amerykanie z think tanku wskazują na postępy, które agresorzy robią w obwodzie ługańskim, gdzie konwencjonalne wojska rosyjskie coraz mocniej atakują ukraińskie linie obronne.

Rosjanie intensyfikują ataki w obwodzie ługańskim na linii Swatowe - Kreminna. Takie wiadomości w 351. dniu pełnowymiarowej agresji Rosji na Ukrainę podaje Instytut Badań nad Wojną. Amerykańscy analitycy zaznaczają, że rosyjskie wojska główne uderzenia kierują na wschód Ukrainy, starając się zdobyć całość Donbasu.

Na północny zachód od Swatowego obserwowany jest wzmożony ruch rosyjskich wojsk. Rosjanie do ataków zaangażowali tam kilka dywizji. Zaangażowanie [...] w operacje ofensywne w tym sektorze wskazuje na rozpoczęcie rosyjskiej ofensywy, nawet jeśli siły ukraińskie uniemożliwiają dotychczas uzyskanie znaczących zysków przez siły rosyjskie

- czytamy w najnowszym raporcie ISW. Analitycy oceniają, że "rosyjska ofensywa prawdopodobnie nie osiągnęła jeszcze pełnego tempa".

Więcej aktualnych informacji z kraju i ze świata na stronie głównej Gazeta.pl

Zobacz wideo Prezydent Zełenski z wizytą w Londynie. Spotkał się z premierem Rishim Sunakiem

Wojna w Ukrainie. "Rosja nadal próbuje przejąć całe obwody doniecki i ługański"

"Ługańszczyzna i obwód doniecki to główne kierunki rosyjskich ataków" - podkreśla z kolei Andrij Jusow, przedstawiciel Ukraińskiego Wywiadu Wojskowego. Jak zaznacza, Rosjanie zgromadzili ponad 300-tysięczne siły na terytorium Ukrainy, w tym żołnierzy z poboru. Przygotowywane i szkolone są jeszcze dodatkowe zasoby. Jusow zaznacza, że Rosjanie w ciągu tego roku stracili jednak najbardziej wartościowe oddziały i sprzęt i szybko tego nie odnowią.

Rosjanie będą rzucać na front nowo zmobilizowanych, a ukraińska armia będzie ich niszczyć

- zapowiada przedstawiciel ukraińskiego wywiadu.

Ukraiński Sztabu Generalnego podał w czwartek nad ranem, że ostatniej doby ukraińskie wojsko, przede wszystkim w obwodach ługańskim i donieckim, odparło szturmy Rosjan na 19 odcinkach frontu. "Rosjanie nadal próbują przejąć całe obwody doniecki i ługański" - podkreśla dowództwo. W tym celu próbują przeprowadzić operacje m.in w rejonie Kupiańska, Łymana, Bachmutu, Awdijiwki i Wuhłedaru.

W środę Rosjanie przeprowadzili całym kraju 45 nalotów i 3 ataki rakietowe. Za pomocą artylerii rakietowej przeprowadzono wczoraj 67 ataków - głównie na infrastrukturę cywilną obwodu chersońskiego. Łącznie ostrzelano ponad 100 miejscowości. Są ofiary śmiertelne wśród ludności cywilnej, uszkodzone zostały też zabudowania - przekazuje ukraińskie wojsko.

Ukraińskie lotnictwo wczoraj przeprowadziło 21 ataków na punkty koncentracji rosyjskiego wojska i sprzętu, i 3 na systemy przeciwlotnicze. Z kolei w lądowych atakach uderzono między innymi w skład amunicji i warsztat paliw i smarów. Jak czytamy w raporcie, zagrożenie nalotami i atakami rakietowymi dla całego terytorium Ukrainy utrzymuje się na wysokim poziomie.

Pomóż Ukrainie, przyłącz się do zbiórki. Pieniądze wpłacisz na stronie pcpm.org.pl/ukraina >>>

Więcej o: