Trzęsienie ziemi w Turcji i Syrii. Rośnie tragiczny bilans kataklizmu. Liczba ofiar przekroczyła 15 tysięcy

Liczba ofiar śmiertelnych poniedziałkowych trzęsień ziemi w Turcji i Syrii przekroczyła 15 tysięcy - informuje agencja AFP powołując się na przedstawicieli władz i służby medyczne. Ponad 12 tysięcy osób zginęło w Turcji, a blisko 3 tysiące w Syrii. Najsilniejszy wstrząs miał magnitudę 7,8.

Ratownicy z całego świata pomagają miejscowym służbom dotrzeć do uwięzionych pod gruzami po największym trzęsieniu ziemi, jakie nawiedziło region od kilkuset lat.

Liczba ofiar trzech trzęsień w południowej Turcji i północnej Syrii rośnie z każdą godziną, a ratownikom kończy się czas na dotarcie do zasypanych pod gruzami. Na terenach dotkniętych kataklizmem temperatura oscyluje wokół zera, pada także śnieg. To oznacza, że wielu osobom, które mogły przeżyć, grozi teraz śmierć z wychłodzenia.

Więcej aktualnych informacji z kraju i ze świata na stronie głównej Gazeta.pl

Zobacz wideo Przewodnicząca Parlamentu Europejskiego, Roberta Metsola, wyraziła swoje kondolencje po trzęsieniu ziemi w Turcji

W akcji poszukiwawczej bierze udział co najmniej 60 tysięcy Turków oraz specjalistyczne ekipy z kilkunastu krajów, w tym z Polski. Pomagają m.in. polscy strażacy z grupy Husar, a także ratownicy górscy.

Trzęsienie ziemi w Turcji i Syrii. "Kropla w morzu potrzeb"

Szef misji Caritas Polska w Syrii i Libanie Dominik Derlicki powiedział, że dzięki ofiarności Polaków około 1200 ofiar trzęsienia ziemi w kilkunastu schroniskach w Aleppo w Syrii otrzymało materace. Na terenach dotkniętych kataklizmem temperatura oscyluje wokół zera i jest śnieg. Dominik Derlicki podkreśla, że Polacy bardzo zaangażowali się w pomoc humanitarną.

Spływają pierwsze darowizny i wsparcie, dzięki temu mogliśmy tutaj tak szybko zareagować. Dzięki temu tysiąc dwieście osób dostało od nas materace i nie muszą spędzać nocy na bruku, gdzie jest woda, pada deszcz i gdzie jest zimno. Ale jest to nadal kropla w morzu potrzeb

- wyjaśniał Dominik Derlicki.

Jak dodawał, liczba ofiar trzech trzęsień w południowej Turcji i północnej Syrii rośnie z każdą godziną. - Trzeba pamiętać, że nadal spływają dane, jest coraz więcej ofiar śmiertelnych i rannych, więc te potrzeby będą rosły lawinowo. Nie zapominajmy, że ci ludzie, oprócz tego, że potrzebują dachu nad głową, potrzebują również ciepłej odzieży, gdyż trwa zima na bliskim wschodzie, potrzebują ciepłych posiłków, często potrzebują leków. Niestety tragiczny bilans będzie rósł w miarę, jak będą kolejne dane spływały - zauważa szef misji Caritas Polska w Syrii i Libanie.

Liczba ofiar śmiertelnych poniedziałkowego trzęsienia ziemi na pograniczu Turcji i Syrii przekroczyła 15 tysięcy osób. Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) prognozuje, że tragiczny bilans może się wielokrotnie powiększyć.

Wesprzyj zbiórkę Fundacji PCPM na pomoc poszkodowanym w trzęsieniu ziemi w Turcji i Syrii - przez >>stronę PCPM albo przez >>zbiórkę na Facebooku.

Więcej o: