Po poniedziałkowym trzęsieniu ziemi w Turcji i Syrii jak grzyby po deszczu zaczęły pojawiać się teorie spiskowe dotyczące kataklizmu. Na Twitterze opublikowano 58 tys. wpisów sugerujących, że odpowiada za to system HAARP. Jako główne zwiastuny tragedii wskazywane są z kolei chmura soczewkowata, którą można było podziwiać nad Turcją pod koniec stycznia oraz rzekomo niespokojne zachowanie zwierząt.
System HAARP (ang. High Frequency Active Auroral Research Program) powstał w latach 90. Dzięki niemu naukowcy mogą prowadzić badania m.in. nad pochodzeniem i sposobem powstawania zórz polarnych, właściwościami elektrycznymi i magnetycznymi ziemskiej jonosfery oraz promieniowaniem kosmicznym. Na początku stycznia br. naukowcy wykorzystali HAARP do zbadania wnętrza asteroidy, która akurat minęła Ziemię niewielkiej odległości, o czym informował m.in. portal Nauka w Polsce.
Stacja HAARP mieści się na Alasce. Jej sercem jest nadajnik składający się ze 180 anten o mocy 3,6 MW. Program HAARP nadzorują wspólnie US Air Force, US Navy i BAE Systems.
Niektórzy wierzą, że HAARP może wpływać na pogodę, wywoływać kataklizmy czy kontrolować ludzkie umysły. Co na to naukowcy?
Twierdzenia […] o zdolności HAARP do wywoływania klęsk żywiołowych lub kontrolowania ludzkich zachowań są fałszywe […] HAARP to nadajnik wysokiej częstotliwości (w zasadzie krótkofalówka). Służy do prowadzenia eksperymentów na fragmencie jonosfery o wymiarach 100 na 100 kilometrów. Transmisje z HAARP powodują jedynie kilkusekundowe niewielkie efekty w jonosferze. Ponadto obiekt jest eksploatowany zaledwie przez kilka godzin w roku […] HAARP nie może wpływać na żadne ze zjawisk naturalnych […] takich jak trzęsienia ziemi i burze śnieżne, i nie ma możliwości interakcji z ludźmi lub wpływania na nich
- podkreślił dr Robert McCoy, dyrektor Instytutu Geofizyki na Uniwersytecie Alaska w Fairbanks. Z kolei dr Chris Fallen pracujący przy projekcie HAARP dodał:
HAARP, wbrew teorii spiskowej, nie może kontrolować pogody. Ma za mało mocy i wpływa na inną część atmosfery. […] naukowcy zajmujący się fizyką kosmosu skupiają się na obszarach położonych ponad 60 mil (blisko 97 km) nad naszymi głowami, gdzie fale radiowe HAARP są 100 razy słabsze niż te z telefonów komórkowych.
Więcej wiadomości ze świata znajdziesz na stronie głównej Gazeta.pl >>>
Zdaniem Michała Marka, eksperta ds. dezinformacji z Uniwersytetu Jagiellońskiego, teoria o HAARP i trzęsieniu ziemi w Turcji "trafiła na podatny grunt" i można oczekiwać, że rosyjska propaganda wykorzysta ją w swojej antyzachodniej narracji. - [Teoria] jest powielana przez anonimowe źródła na Twitterze. Pojawia się też na kanałach Telegramu prowadzonych przez Rosjan. Trudno tu wskazać na bezpośrednie źródło, ale Rosjanie na pewno ten przekaz wykorzystają. Nagłaśniają go i użyją do swoich celów - ostrzegł Marek w rozmowie z WP.
Państwowy Instytut Geologiczny podkreśla w swej analizie, że trzęsienie ziemi w Turcji "było skutkiem rozładowania naprężeń powstałych na styku platformy arabskiej i anatolijskiej na uskoku wschodnioanatolijskim". Więcej na ten temat pisaliśmy m.in. tutaj: