Białoruś. Łukaszenka stawia się Putinowi - nie chce szyć mundurów dla Rosji ani przyjechać do Moskwy

Prezydent Białorusi ma "migać się" od kolejnych zobowiązań względem Rosji. Jak podaje Generał SWR, Alaksandr Łukaszenka miał odmówić Władimirowi Putinowi szycia mundurów dla rosyjskiego wojska. Ponadto rosyjski dyktator ma coraz bardziej obawiać się zachodnich sankcji.

Kanał Generał SWR ma być prowadzony przez byłego generała Służby Wywiadu Zagranicznego (SWR) Rosji. We wpisie udostępnionym 7 lutego napisano, że Władimir Putin w ostatnim czasie odbył niezbyt przyjemną rozmowę z prezydentem Białorusi

Zobacz wideo Służba Bezpieczeństwa Ukrainy znalazła i schwytała rosyjskich agentów

Alaksandr Łukaszenka miał odmówić Władimirowi Putinowi. Białoruś nie chce szyć mundurów Rosjanom

"Rozmowa telefoniczna prezydenta Rosji Władimira Putina z Alaksandrem Łukaszenką przyniosła rosyjskiemu przywódcy jedynie dodatkowy ból głowy. Łukaszenka delikatnie odmawiał Putinowi na prawie wszystkie prośby, a ponadto odmawiał spełnienia wielu wcześniejszych obietnic. Alaksandr zdecydowanie stwierdził, że jeśli zostanie podjęta decyzja o ofensywie wojsk rosyjskich na Ukrainę z terytorium Białorusi, to nie będzie się temu sprzeciwiał, ale nie będzie w stanie w żaden sposób pomóc Rosji" - czytamy we wpisie na Telegramie.

"Strona białoruska nie wykona również zamówienia na uszycie mundurów dla rosyjskiego wojska. Na osobistą propozycję Putina, by w najbliższym czasie przyjechać do Rosji na spotkanie, Łukaszenka odmówił. Nawet na typowe groźby ze strony rosyjskiego prezydenta, Łukaszenka miał nie reagować" - dodał Generał SWR.

Przeczytaj więcej aktualnych informacji na stronie głównej Gazeta.pl.

Władimir PutinWładimir Putin rozkazał rosyjskiej armii zdobyć Donbas w ciągu 21 dni

Łukaszenka chce się dogadać z Zachodem? "Do 9 maja przygotuje amnestię dla setek więźniów politycznych"

Jak czytamy we wpisie, na podstawie ostatniej rozmowy telefonicznej, przywódcy postanowili odłożyć w czasie kolejne rozmowy. "Putinowi powiedziano jednak, że Łukaszenka aktywnie komunikuje się nie tylko z chińskim kierownictwem, ale ostatnio spotkał się też z pośrednikiem, który ma pomagać samozwańczemu przywódcy Republiki Białoruś nawiązać kontakty z Zachodem. Podobno do 9 maja Łukaszenka przygotuje amnestię dla setek więźniów politycznych, co powinno być pierwszym krokiem do zniesienia szeregu sankcji" - czytamy dalej.

"Sankcje nałożone na Rosję coraz bardziej martwią także Putina. Podczas niedawnej rozmowy wideo z prezeską Banku Centralnego Rosji - Elvirą Nabiulliną, prezydent na wpół żartobliwie zapytał: 'Cóż, kiedy zaczną nam się dobierać do tyłka? Wkrótce?'. Na co Nabiullina odpowiedziała: 'Władimirze Władimirowiczu, piekło przyjdzie we wrześniu'.

Andrzej Poczobut skazany. Kim jest oskarżany przez reżim dziennikarz?Andrzej Poczobut skazany. Kim jest oskarżany przez reżim dziennikarz?

Więcej o: