Trzęsienie ziemi w Turcji. Polscy strażacy uratowali pierwszego człowieka spod gruzów. "Duma!"

Polskim strażakom udało się wydobyć żywego człowieka spod gruzów zawalonego budynku w Turcji. O dokonaniu Polaków napisał na Twitterze generał brygadier Andrzej Bartkowiak, komendant główny Państwowej Straży Pożarnej.

"Pierwszy uratowany człowiek. Wydobyty z gruzowiska mężczyzna przez naszych ludzi wspólnie z tureckimi ratownikami. Brawo, super, DUMA !!!!" - poinformował generał Bartkowiak w swoim wpisie.

Grupa poszukiwawczo-ratownicza polskich strażaków HUSAR Poland wylądowała w nocy w tureckim Gaziantep. Polscy strażacy jadą do Adiyaman. Tam będą szukali osób poszkodowanych w miejscach wskazanych przez lokalne władze.

Turcja. Polscy strażacy pomagają ofiarom trzęsienia ziemi

Dowódca grupy polskich strażaków brygadier Grzegorz Borowiec powiedział Informacyjnej Agencji Radiowej, że strażacy będą dziś szukali osób poszkodowanych w trzęsieniu ziemi w miejscach wskazanych przez władze lokalne.

- Dzisiaj planujemy, że wszyscy wejdą do działania. Pierwsza część zaczyna zaraz po przyjeździe - rozbierze gruzowisko. Druga od razu udaje się na rozpoznanie, czyli jedzie na te najbardziej zniszczone tereny, typuje budynki, w których szanse na przeżycie ludzi były największe, priorytetyzuje konkretne obiekty i potem trwają tam działania związane z poszukiwaniem ewentualnych poszkodowanych - mówił Grzegorz Borowiec.

Do Turcji poleciało 76 strażaków Państwowej Straży Pożarnej i osiem wyszkolonych psów, aby uczestniczyć w akcji ratowniczo-poszukiwawczej po trzęsieniu ziemi.

Do kraju dotkniętego potężnym trzęsieniem wyruszy we wtorek także grupa polskich ratowników górniczych.

Więcej aktualnych informacji na stronie głównej Gazeta.pl

Trzęsienie ziemi w Turcji. Nie żyje ponad 5000 osób. Pomaga ponad 24 tysiące ratowników

Trzęsienie ziemi, do którego doszło w poniedziałek nad ranem w południowej Turcji i północnej Syrii miało magnitudę 7,8. Po kilku godzinach doszło do kolejnego trzęsienia. W międzyczasie ziemią strząsały także wstrząsy wtórne.

Potwierdzona liczba ofiar śmiertelnych wstrząsów na granicy Turcji i Syrii przekroczyła już 5 tys. Turecka agencja humanitarna AFAD poinformowała, że z powodu trzęsienia ziemi zginęło 3549 osób. W Syrii zginęło co najmniej 1,6 tys. osób. Rannych zostało ponad 15 tysięcy osób.

Spod gruzów w Turcji uratowano już ponad 8 tys. osób z 4758 budynków. Tureckie i syryjskie zespoły reagowania na katastrofy informują, że w kilku miastach ponad 5,6 tys. budynków - w tym wiele wielopiętrowych budynków mieszkalnych - jest zrównanych z ziemią. Tysiące zostało uszkodzonych.

W pomoc ludziom uwięzionym pod gruzami zaangażowanych jest około 24 tys. osób.

***

Wesprzyj zbiórkę Fundacji PCPM na pomoc poszkodowanym w trzęsieniu ziemi w Turcji i Syrii. Wpłać przez >>stronę PCPM albo przez >>zbiórkę na Facebooku.

Więcej o: