Najtragiczniejsze trzęsienia ziemi ostatnich lat. "To jest jak Hiroszima. Połowa miasta już nie istnieje"

Prezydent Turcji Recep Tayyip Erdogan wprowadził stan wyjątkowy na terenach objętych trzęsieniem ziemi. Zginęło ponad 5 tys. osób, ale liczba ta może wzrosnąć, ponieważ cały czas trwa akcja ratunkowa. Jednak to niejedyne tragiczne trzęsienie ziemi, które dotknęło ludzi w ostatnich latach.
Zobacz wideo Polska wysyła do Turcji strażacką grupę ratowniczą, która pomoże przy poszukiwaniu poszkodowanych w trzęsieniu ziemi

Jedno z potężniejszych trzęsień ziemi nawiedziło w styczniu 2010 roku Haiti. Odnotowano tam wówczas wstrząsy o magnitudzie 7. Centrum Port-au-Prince, stolicy kraju, zostało prawie całkowicie zniszczone. Zginęło 316 tys. osób, a ponad milion straciło dach nad głową. Czerwony Krzyż szacował wówczas, że dotknięte kataklizmem zostały trzy miliony mieszkańców Haiti.

11 lat później kraj dotknęło kolejne trzęsienie ziemi (o magnitudzie 7,2), które zniszczyło tysiące budynków na zachodzie kraju. Zginęło ponad dwa tysiące osób, a przeszło 12 tys. zostało rannych.- Zniszczona została większa część południa kraju. Żywioł po raz kolejny poddał próbie nasze siły i pokazał, jak kruche jest nasze życie - powiedział premier kraju Ariel Henry.

Wstrząs był odczuwalny na sąsiednich wyspach Morza Karaibskiego, gdzie wielu mieszkańców uciekło z domów.

Straty w gospodarce na sześć miliardów dolarów

W 2015 roku w Nepalu doszło do dwóch potężnych trzęsień ziemi, w wyniku których życie straciło prawie dziewięć tysięcy osób, a ponad 8 milionów osób zostało dotkniętych skutkami kataklizmu. Wstrząsy z 25 kwietnia o magnitudzie 7,9 były najtragiczniejsze w historii Nepalu od ponad 80 lat.

Zniszczone zostały wtedy całe miasta i wielowiekowe świątynie. Ocalali mieszkańcy byli wówczas w dramatycznej sytuacji. Z niektórych miejscowości ludność trzeba było ewakuować z pomocą helikopterów. Straty w gospodarce oszacowano na sześć miliardów dolarów.

Napal nie zdążył odbudować się jeszcze po trzęsieniach ziemi z 2015, a w listopadzie 2022 roku musiało zmierzyć się z kolejnym o magnitudzie 6,6.

"To jest jak Hiroszima. Połowa miasta już nie istnieje"

29 grudnia 2020 roku po godzinie 12:00 w Chorwacji doszło do trzęsienia ziemi o magnitudzie 6,4. Epicentrum znajdowało się 44 kilometry na południowy wschód od Zagrzebia. Wstrząsy były odczuwalne w wielu europejskich krajach, m.in. w Austrii i Niemczech. W wyniku kataklizmu zginęło co siedem osób, a 26 zostało rannych.

Wstrząsy spowodowały największe zniszczenia w miejscowości Petrinja. Zawaliło się tam wiele budynków. Na miejsce wysłano z pomocą wojsko oraz straż pożarną, która pomagała w wyciąganiu ludzi spod rumowisk. - Moje miasto zostało całkowicie zniszczone. Zginęło wiele dzieci (...) To jest jak Hiroszima. Połowa miasta już nie istnieje - mówił wówczas Darinko Dumbović, burmistrz Petrnji.

Ludzie bali się wracać do domów, spali w samochodach. Szacuje się, że w ten sposób noce mogło spędzać nawet 20 tys. osób.

Jedno z najtragiczniejszych trzęsień w historii kraju

W czerwcu 2022 roku zginęło co najmniej 1,5 tys. osób w wyniku trzęsienia ziemi o magnitudzie 5,9. Największe zniszczenia i najwięcej ofiar śmiertelnych zgłoszono w prowincji Paktika. Według szacunków wstrząs zniszczył około dwóch tysięcy domów, a brak sprzętu i ratowników utrudniało akcję ratunkowo-poszukiwawczą.

Trzęsienie ziemi odczuło 119 milionów w Afganistanie. Było ono jednym z najtragiczniejszych w historii tego kraju.

"Większość ofiar to dzieci"

W listopadzie ubiegłego roku z trzęsieniem ziemi o magnitudzie 5,6 zmierzyła się Indonezja. Epicentrum znajdowało się około stu kilometrów na południowy wschód od stolicy kraju Dżakarty, na głębokości 10 kilometrów. Kataklizm zniszczył przeszło dwa tysiące budynków - w tym szkoły - i wywołał liczne osunięcia ziemi. Zniszczone zostały też niektóre linie elektryczne.

Zginęło ponad 250 osób. - Większość ofiar to dzieci, ponieważ o godzinie 13:00 były jeszcze w szkole - mówił wtedy Henri Alfiandi, szef Narodowej Agencji Poszukiwań i Ratownictwa. Ponad 13 tysięcy ludzi musiało opuścić swoje domy.

***

Wesprzyj zbiórkę Fundacji PCPM na pomoc poszkodowanym w trzęsieniu ziemi w Turcji i Syrii. Wpłać przez stronę PCPM albo przez zbiórkę na Facebooku.

Więcej o: