Trzęsienie ziemi w Turcji i Syrii. Fale sejsmiczne przeszły przez Europę [ANIMACJA]

Trzęsienie ziemi w Turcji i Syrii było odczuwalne również w odległych krajach, a fale sejsmiczne przeszły przez Europę. Po głównym trzęsieniu odnotowano aż 40 wstrząsów wtórnych. Część sejsmologów uważa, że mogło to być największe trzęsienie ziemi w historii Turcji.

Trzęsienie ziemi, które w poniedziałek w nocy nawiedziło południową Turcję, miało magnitudę 7,9. W Turcji zginęły co najmniej 284 osoby, a w sąsiedniej Syrii - co najmniej 357 osób. Około 3 tys. ludzi zostało rannych. Wstrząs zniszczył również wiele budynków. Trwa akcja poszukiwawczo-ratunkowa.

Trzęsienie ziemi w Turcji. Wstrząsy odczuwał m.in. Cypr i Egipt. Fale sejsmiczne rozeszły się po Europie

Epicentrum trzęsienia ziemi znajdowało się 23 kilometry na wschód od miasta Nurdagi w prowincji Gaziantep w południowej Turcji, na głębokości 24,1 kilometra - wynika z danych amerykańskiej agencji USGS. Nurdagi znajduje się ok. 40 km od granicy z Syrią. Aleppo, jedno z największych syryjskich miast, gdzie również wystąpiły zniszczenia, znajduje się ponad 110 km od Nurdagi. Jak podają zagraniczne media, wstrząsy były odczuwalne również w Libanie, Izraelu, Jordanii, na Cyprze oraz w Egipcie, choć tam nie odnotowano żadnych strat.

Trzęsienie ziemi w TurcjiTrzęsienie ziemi w Turcji Associated Press staff / AP / AP

Fale sejsmiczne po potężnym trzęsieniu ziemi w Turcji szybko rozeszły się po Europie, co można zobaczyć na poniższej animacji, którą zamieścił na Twitterze meteorolog Nahel Belgherze. Każda kropka na tej animacji reprezentuje stację sejsmologiczną.

Trzęsienie ziemi w Turcji. Meteorolodzy uważają, że mogło być największe w historii kraju

Dzisiejsze trzęsienie ziemi w Turcji było prawdopodobnie najsilniejsze od 1939 roku - wówczas wstrząs o podobnej sile zabił ok. 30 tys. ludzi - pisze CNN. W ciągu ostatnich 25 lat Turcję nawiedziło łącznie siedem wstrząsów o magnitudzie 7,0 lub większej.

Eyad Kourdi, dziennikarz, który mieszka w mieście Gaziantep, powiedział w rozmowie z CNN, że zaraz po głównym trzęsieniu wystąpiło osiem wstrząsów wtórnych - najsilniejszy z nich miał magnitudę 6,7.

Do tej pory zanotowano łącznie aż 40 wstrząsów wtórnych, a część sejsmologów ocenia, że mogło to być nawet największe trzęsienie ziemi w historii Turcji. Dramatyczna sytuacja jest prawdopodobnie w obozach dla syryjskich uchodźców po obu stronach granicy. W prowizorycznych warunkach mieszkają tam miliony ludzi.

Turcja wprowadziła stan wyjątkowy i poprosiła o międzynarodową pomoc. W akcji ratowniczej w Turcji weźmie udział 76 polskich ratowników z grupy HUSAR. Ekipy poszukiwawcze na miejsce kataklizmu chcą wysłać również Stany Zjednoczone, Holandia, Grecja, Szwecja, Serbia i Izrael.

Zobacz wideo Trzęsienie ziemi w Chorwacji. Miasto Petrinja zostało zrujnowane
Więcej o: