Chińskich balonów nad USA było więcej? Urzędnicy Bidena: Co najmniej trzy za kadencji Trumpa

Nad USA przeleciało więcej szpiegowskich balonów z Chin. Jeden pod koniec 2022 r. i co najmniej trzy za kadencji Donalda Trumpa - twierdzi administracja Joe Bidena, powołując się na ustalenia amerykańskiego wywiadu. Trump i jego byli urzędnicy zaprzeczają.

Amerykańskie siły powietrzne zestrzeliły w sobotę chiński balon wywiadowczy, podejrzewany o prowadzenie inwigilacji nad terytorium Stanów Zjednoczonych. Trwają prace nad zlokalizowaniem i wydobyciem szczątków balonu.

Balon szpiegowski przelatuje nad USA. AP: Pentagon nie potwierdza, że to zdjęcie pokazuje obserwowany przez wojskowych obiekt. Zdjęcie z Billings w Montanie, Stany Zjednoczone, z 1 lutego 2023 r.Czym jest tajemniczy balon, który zawisł nad USA? Wiemy, do czego Chiny mogą go wykorzystywać

Chińskich balonów nad USA było więcej? "Co najmniej trzy za kadencji Trumpa"

Tymczasem administracja prezydenta Joe Bidena poinformowała, że nie był to pierwszy szpiegowski balon z Chin nad USA. Amerykański wywiad ustalił bowiem, że podobny sprzęt rozbił się cztery miesiące temu na Pacyfiku u wybrzeży Hawajów. Ponadto już za kadencji Donalda Trumpa nad kontynentalną częścią kraju przeleciały co najmniej trzy chińskie balony (w tym jeden nad Florydą i Teksasem), ale "nie zostały wykryte".

Trump i jego byli urzędnicy związani m.in. z bezpieczeństwem narodowym zaprzeczają tym doniesieniom. Pytani przez Fox News, odpowiedzieli zgodnie: "to się nigdy nie zdarzyło". - A gdyby jednak tak się stało, natychmiast byśmy to zestrzelili - stwierdził były prezydent USA, zarzucając administracji Bidena "szerzenie dezinformacji" i "niekompetencję".

Więcej wiadomości ze świata znajdziesz na stronie głównej Gazeta.pl >>>

Zobacz wideo Gen. Koziej: Na Ukrainie są dwie wojny, zimna między Rosją a Zachodem i gorąca między Ukrainą a Rosją

Apel Chin do USA w sprawie balonu

Wiceminister spraw zagranicznych Chin Xie Feng zaapelował do USA, aby nie podejmowały działań, które godzą w interesy Chin i eskalują sytuację. Wcześniej chińskie władze wyraziły zdecydowany sprzeciw wobec zestrzelenia przez USA balonu, który według władz w Pekinie miał zbierać dane meteorologiczne. Innego zdania jest Pentagon, który twierdzi, że chiński statek powietrzny służył do działań szpiegowskich. Więcej w tym artykule:

Chiński balon nad USAChiny do USA ws. balonu: "Będziemy bronić swoich interesów i godności"

Więcej o: