Wzywał do mordowania Ukraińców, trzymając ludzką czaszkę. Został postrzelony w głowę

Rosyjski oficer Igor Manguszew w sierpniu 2022 roku wystąpił na scenie z ludzką czaszką i otwarcie nawoływał do "mordowania Ukraińców, w tym dzieci". Media informują, że żołnierz został ciężko ranny w obwodzie ługańskim.

Przypomnijmy, w sierpniu 2022 roku rosyjski najemnik Igor Manguszew wystąpił przed publicznością z - jak twierdzi - czaszką ukraińskiego żołnierza zabitego pod kombinatem Azowstal. 

W niedzielę na kanale NEXTA pojawiły się zdjęcia rannego Manguszewa wykonane w szpitalu. Z informacji mediów wynika, że miał on zostać przewieziony na oddział neurochirurgii w okupowanej Kadyjewce z raną postrzałową głowy. Lekarze wskazują, że "jego stan ciężki i nierokujący poprawy".

Zobacz wideo Janusz Reiter: Niemcy nie mają politycznej odwagi, zdolności do podejmowania ryzyka

Według informacji Radia Swoboda Manguszew nie został ranny w walce - stało się to w punkcie kontrolnym w pobliżu Kadyjewki, a Rosjanin miał zostać postrzelony z bliskiej odległości.

Więcej najnowszych informacji przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl

Najemnik i troll na usługach Kremla. Kim jest Igor Manguszew?

Igor Leonidowicz Manguszew ps. Bereg urodził się w 1986 r. w Moskwie. Jest liderem rosyjskiego ruchu nacjonalistycznego "Swietłaja Ruś". Uznaje się go za założyciela prywatnej firmy najemniczej E.N.O.T. Corp. - podaje ukraińska pozarządowa agencja kontrwywiadu "Myrotworeć".

Najemnicy "jenota" wspierali Federację Rosyjską w przejęciu kontroli nad Krymem, walczyli też w Donbasie. Teraz są zaangażowani w pełnowymiarową wojnę w Ukrainie.

Szef MON: polskie wyrzutnie Patriot przemieszczają jadą na lotnisko warszawskim BemowieBłaszczak: Polskie wyrzutnie Patriot przemieszczają się na lotnisko Bemowo

W 2007 r. Manguszew ukończył studia w Instytucie Marynarki Wojennej w Sankt Petersburgu. W 2014 r. niezależny rosyjski portal The Insider wymienił Manguszewa wśród osób pracujących dla Internet Research Agency, czyli wielkiej prokremlowskiej "farmy" trolli, powiązanej z oligarchą Jewgienijem Prigożynem. 

Manguszew pracował też w tzw. Lidze Bezpiecznego Internetu - rosyjskiej organizacji pozarządowej stworzonej w celu cenzurowania rzekomo niebezpiecznych treści w internecie. Jej założycielem jest biznesmen Konstantin Małofiejew.

Rosyjski żołnierz wystąpił z czaszką obrońcy Azowstalu. 'Nieważne, ilu jeszcze zabijemy'Rosyjski żołnierz wystąpił z ludzką czaszką w dłoni. "Zrobimy z niej puchar"

Gdy w 2019 r. Lubow Sobol, współpracowniczka Aleksieja Nawalnego, ubiegała się o start w wyborach deputowanych Moskiewskiej Rady Miejskiej, komisja wyborcza nie zarejestrowała jej kandydatury, powołując się na nieprawidłowości w podpisach zbieranych wśród wyborców. "Nowaja Gazieta" ustaliła, że owe "nieprawidłowości" miały być dziełem prokremlowskich prowokatorów, w tym właśnie Manguszewa.

Igor Magnuszew o Ukraińcach: "Podludzie"

Pod koniec 2019 r. Igor Manguszew zamieścił w mediach społecznościowych skandaliczny wpis o Ukraińcach. "Wy parszywe suki z niebieskimi paszportami (...) Nawet jak wam dadzą ludzkie paszporty, to i tak pozostaniecie untermenschami ["podludźmi" - rasistowskie określenie używane niegdyś przez nazistów - red.], bo na taki paszport trzeba sobie zapracować" - podkreślił. W dalszej części wpisu dodał, że wprost "nienawidzi Ukraińców". Pisał też o "majdańskich szumowinach".

Manguszew twierdzi, że to on wpadł na pomysł wypromowania litery Z jako symbolu poparcia dla "specjalnej operacji wojskowej" - czyli po prostu rosyjskiej wojny w Ukrainie - podał portal Meduza.

Więcej o: