Mariupol. Tak teraz wygląda zbombardowany w marcu teatr. "Zbrodniarze wojenni nie unikną kary" [WIDEO]

Minął prawie rok, odkąd Rosjanie zrzucili bomby na Teatr Dramatyczny w Mariupolu, w którym ukrywały się setki cywili. Atak pochłonął wiele istnień, a budynek został doszczętnie zniszczony. Doradca Mera Mariupola Petro Andruszczenko opublikował nagranie, na którym widać, jak obecnie wygląda teatr. "Pozostały tylko przednie ściany" - pisze.

16 marca ubiegłego roku rosyjskie wojska zrzuciły bombę na Teatr Dramatyczny w Mariupolu. Budynek był schronem dla około tysiąca osób, które straciły swoje domy w wyniku wojny. Przed i za budynkiem namalowane zostało słowo "dzieci" po rosyjsku - w nadziei, że Rosjanie nie zbombardują schronu z najmłodszymi. Początkowe informacje mówiły, że liczba ofiar to co najmniej 300 osób. Później okazało się, że może być ona nawet dwa razy większa. 

Zobacz wideo Mariupol. Tak przebiega ewakuacja cywilów z zakładów Azowstal

Mariupol. Po Teatrze Dramatycznym pozostały tylko ściany

Doradca mera Mariupola Petro Adnruszczenko opublikował na Telegramie nagranie ukazujące, jak obecnie wygląda budynek teatru w Mariupolu. "Całkowicie zdemontowany. Pozostały tylko przednie ściany" - napisał Andruszczenko. W kolejnym poście podkreślił także, że rosyjska propaganda próbuje nazwać zniszczenia "odbudową". "Nie przekręcaj prawdy" - zaapelował.

Andruszczenko napisał także, że lewobrzeżna dzielnica miasta w zasadzie przestała istnieć. "Nowe rzeczywiste granice Lewego Brzegu zostały przesunięte na obrzeża warunkowo nowych dzielnic. Historyczna i administracyjna część dzielnicy odeszła w zapomnienie. Każdy wyburzony dom tutaj jest konsekwencją ostrzału Rosjan rozpoczętego przez artylerię, a następnie przez czołgi" - napisał Andruszczenko, dodając: "Prawdziwy obraz 'wyzwolenia' i 'odbudowy' Mariupola".

"Wszystko, co zostało z Teatru Dramatycznego w Mariupolu, gdzie setki cywilów zginęły w wyniku barbarzyńskich celowych bombardowań okupantów. Mogą zniszczyć miejsce zbrodni, ale zbrodniarze wojenni nie unikną kary" - pisze Defense of Ukraine. 


Więcej aktualnych wiadomości dotyczących wojny w Ukrainie znajdziesz na stronie głównej Gazeta.pl.

Ciała na ulicy MariupolaRosjanie stworzyli "katalog śmierci". W środku tysiące zdjęć ofiar

Wojna w Ukrainie. Rosjanie zbombardowali Teatr Dramatyczny w Mariupolu

W maju agencja Associated Press podała, że w wyniku bombardowania teatru w Mariupolu zginęło około 600 osób. Miesiąc później Amnesty International opublikował wyniki śledztwa, według których Rosjanie zdawali sobie sprawę, że w mariupolskim teatrze znajdują się cywile, w tym dzieci, ponieważ napisy po obu stronach budynku były jasno widoczne dla rosyjskich pilotów oraz na zdjęciach satelitarnych. Organizacja podawała, że na budynek spadły dwie 500-kilogramowe bomby, które uderzyły blisko siebie i zostały jednocześnie zdetonowane. 

To zdjęcie z filmu z 16 listopada 2022 r. pokazuje niektóre z nowych grobów wykopanych od początku rosyjskiego oblężenia na cmentarzu Stary Krym na obrzeżach okupowanego ukraińskiego miasta Mariupol. Większość oznaczona jest tylko numerem. Associated Press oszacowała co najmniej 10 300 nowych grobów w Mariupolu i okolicach - 8500 na tym cmentarzu - analizując zdjęcia satelitarne od początku marca do grudnia, odnotowując sekcje, w których ziemia została naruszonaW Mariupolu odkryto ponad 10 tys. nowych grobów. AP: Nawet 75 tys. ofiar

Więcej o: