Dziś pogrzeb Szewacha Weissa. Były ambasador Izraela w Polsce zostanie pochowany w Jerozolimie

W Jerozolimie zostanie dzisiaj (5.02.2023) pochowany najbardziej znany były ambasador Izraela w Polsce. Ceremonia pogrzebowa rozpocznie się o 13:30 naszego czasu. Szewach Weiss zmarł w piątek w Izraelu w wieku 87 lat.

Szewach Weiss zostanie pochowany na Wzgórzu Herzla. Na tamtejszym cmentarzu spoczywają ludzie, którzy zasłużyli się w historii Izraela, w tym były prezydent Szimon Peres oraz byli premierzy - Golda Meir i Icchak Rabin. Ceremonia pogrzebowa rozpocznie się o 13:30 naszego czasu.

Nie żyje były ambasador Izraela w Polsce. Szewach Weiss miał 87 lat

O śmierci byłego ambasadora poinformował w sobotę na Twitterze dziennikarz Haaretz Ofer Aderet. Niedługo później wiadomość o śmierci Weissa przekazała również Ambasada Polski w Izraelu.

Zobacz wideo Sikorski: Izraelczycy widzą polską retorykę i to ma swoje konsekwencje

"Z głębokim żalem przyjęliśmy wiadomość o odejściu Szewacha Weissa, byłego marszałka Knesetu, Ambasadora w Polsce i prawdziwego przyjaciela Polski, odznaczonego Krzyżem Wielkim Orderu Zasługi Rzeczypospolitej Polskiej. Niech spoczywa w pokoju" - napisała ambasada. 

Politycy żegnają Szewacha Weissa. Duda: "Wspaniały Człowiek"

Wiadomość o śmierci Szewacha Weissa zasmuciła wielu polskich polityków. "Z wielkim smutkiem przyjąłem wiadomość, że odszedł J.E. Szewach Weiss. Wspaniały Człowiek, Żyd, izraelski patriota, który Polskę kochał i szanował. Kawaler Orderu Orła Białego. Wielka strata dla nas i dla polsko-izraelskich relacji. R.I.P." - napisał prezydent Andrzej Duda na Twitterze. 

"W wieku 87 lat odszedł od nas Szewach Weiss, wieloletni ambasador Izraela w Polsce i wielki ambasador Polski w Izraelu. Przyjaciel Polski, ale też po prostu dobry i mądry człowiek, którego będzie nam bardzo brakowało. Spoczywaj w pokoju" - czytamy na Twitterze premiera Mateusza Morawieckiego

Z kolei były prezydent Aleksander Kwaśniewski w rozmowie z PAP powiedział: "(Szewach Weiss - red.) Czuł się i Żydem, i Izraelczykiem, i Polakiem, to było takie połączenie trzech różnych doświadczeń. Był niezwykle oddany w kwestii upamiętnienia zbrodni w Jedwabnem, ale też ze zrozumieniem polskiej wrażliwości".

Więcej wiadomości z Polski i świata znajdziesz na stronie www.gazeta.pl

Kim był Szewach Weiss? 

Szewach Weiss urodził się 5 lipca 1935 roku w Borysławiu (obecnie Ukraina), w rodzinie żydowskiej. Po wkroczeniu Niemców rodzinie Weissów udało się zbiec z getta. Najpierw ukrywali się u Ukrainki, Julii Lasotowej, później u polskiego małżeństwa Anny i Michała Górali, a następnie u innej Polki - Marii Potężnej.

Transport czołgu leopardKanada daje przykład innym państwom. Pierwszy leopard poleciał samolotem do Ukrainy

W 1947 roku rodzina Szewacha Weissa wyemigrowała do Izraela. W latach 60. ubiegłego wieku służył w izraelskiej armii, skończył studia i oddał się pracy naukowej, a następnie polityce. Weiss był członkiem Knesetu przez 18 lat, od 1981 do 1999 roku.

Na początku XXI wieku był przewodniczącym Rady Instytutu Pamięci Yad Vashem. W latach 2000 - 2003 pełnił funkcję ambasadora Izraela w Polsce. Podczas swojej misji w Polsce brał istotny udział w polskim życiu publicznym, do czego przyczyniała się jego biegła znajomość języka polskiego.

Maszyna lotu zawróciła do WarszawyDreamliner lecący do Nowego Jorku zawrócił do Warszawy. Znamy przyczynę

Uhonorowano go odznaką "Zasłużony dla Kultury Polskiej" w uznaniu zasług na rzecz pogłębienia zrozumienia między Polakami i Żydami, niwelowania wzajemnych uprzedzeń oraz pielęgnowania wspólnego dziedzictwa i tradycji.

Od kilku lat współpracował regularnie z tygodnikiem "Wprost" oraz publikował komentarze w "Rzeczpospolitej".

Więcej o: