Kanada daje przykład innym państwom. Pierwszy leopard poleciał samolotem do Ukrainy

Niemiecka gazeta "Der Spiegel" informuje, że jest problem za skompletowaniem batalionu czołgów Leopard dla Ukrainy. Jak podaje dziennik, niemieckie władze nie mogą uzyskać w tej sprawie wiążących zobowiązań od europejskich partnerów. Tymczasem Kanada właśnie rozpoczęła transport pojazdów.

"Spiegel", powołując się na informacje w urzędzie kanclerskim i niemieckim resorcie obrony, twierdzi, że do końca marca nie uda się skompletować dwóch przeszkolonych batalionów - każdy po około 40 czołgów. Niemcy twierdzą, że choć Polska jako jedyny kraj potwierdza deklarację dostaw, w tym przypadku starszego typu Leopard 2 A4, to Warszawa nie zapewnia pakietów szkoleniowych i części zamiennych dla przyszłych ukraińskich czołgów.

Spiegel podkreśla, że poza Polską, żaden inny kraj do tej pory nie skonkretyzował swoich wcześniejszych deklaracji dotyczących przekazania Ukrainie czołgów. Gazeta wskazuje tu między innymi na Finlandię, która według Berlina nie chce w ogóle przekazać czołgów, podkreślając, że musi zabezpieczać granicę z Rosją. Dla części innych krajów problemem ma być stan techniczny posiadanych maszyn, które wymagają przed dostawami inwestycji.

Pierwsze leopardy z Kanady

Transport dostawy, choć skromniejszej niż te zadeklarowane przez Niemcy czy USA, rozpoczęła już Kanada. Ministerka obrony narodowej Anita Anand poinformowała na Twitterze, że Royal Canadian Air Force pierwszy czołg wyleciał z Halifaxu. 

"Kanada stoi z narodem ukraińskim. Będziemy dalej wyposażać ukraińską armię w sprzęt konieczny do wygranej" - napisała Anand. Kanada ma przekazać cztery Leopardy 2.

Błaszczak: Polska już szkoli Ukraińców

W piątek minister obrony narodowej, wicepremier Mariusz Błaszczak powiedział, że Polska przystąpiła już do szkolenia ukraińskich żołnierzy w obsłudze czołgów Leopard. Mówił o tym w Kijowie po spotkaniu z ministrem obrony Ukrainy Ołeksijem Reznikowem i wideokonferencji z ministrami obrony państw wspierających Ukrainę.

Jak poinformował Błaszczak, szczegóły przekazania czołgów Ukrainie zostaną ogłoszone w połowie miesiąca, podczas spotkania ministrów obrony państw NATO w Brukseli.

Więcej o: