Władimir Putin nakazał przygotować ofensywę na Kijów. "Panika" i wojsko "wystawione na zmielenie"

Rosyjskie kierownictwo domaga się od generałów przygotowania planu ofensywy na dużą skalę w Ukrainie, w tym próbę zdobycia Kijowa. Nastroje wśród wojskowych miały osiągnąć "stadium paniki".

Jak podaje "Nowaja Gazieta. Europa", Ministerstwo Obrony Federacji Rosyjskiej miało otrzymać nakaz przygotowania planu ofensywy na dużą skalę w Ukrainie. Decyzję w tej sprawie miało wydać kierownictwo kraju - dokładniej sam Władimir Putin

Zobacz wideo Pokaz niezdarności Rosjan. Kierując czołgiem, strącają swoich ludzi z innego pojazdu

Wojna w Ukrainie. Putin chce nowego planu na wznowienie ofensywy

Według anonimowego rozmówcy rosyjskiej gazety, który ma kontakty wśród najważniejszych wojskowych w kraju, nastroje wśród generałów i oficerów "osiągnęły stadium paniki". - Plany ponownego ataku na Kijów rzeczywiście są przygotowywane, ale tylko dlatego, że domaga się tego kierownictwo kraju. Nikt nie wierzy w realizację tych planów, to byłoby samobójstwo - przekazał informator. 

Jak dodał, "dziesiątki tysięcy żołnierzy" mogą zostać w ten sposób "wystawione na zmielenie". - Nie bierze się jednak pod uwagę żadnego ryzyka - dodał anonimowy wojskowy.

Przeczytaj więcej aktualnych informacji na stronie głównej Gazeta.pl.

Prezydent Rosji Władimir PutinSzef CIA: "Przed Ukrainą krytyczne pół roku". Mówił o ambicjach Putina

Z kolei niezależny, rosyjski portal Ważnyje istorii podaje, że wojskowi zdają sobie sprawę, że ofensywa na Ukrainie "jest niemożliwa". Informator wymienił też dwie główne przyczyny tej sytuacji - brak dobrej jakości sprzętu i amunicji oraz niezdolność wysokiego dowództwa do "realistycznej oceny" postępów na froncie. Według niego setki tysięcy rezerwistów są w ostateczności w stanie doprowadzić do okopania się Rosjan na zdobytym terenie. 

Jak podaje Bloomberg, mimo braku nowoczesnego sprzętu i dużej liczby ofiar, Władimir Putin domaga się ofensywy. Według nich rozpocznie się ona w lutym lub marcu - zanim Ukraina otrzyma i zapozna się z działaniem zachodnich czołgów. 

Czołg Leopard 2 (zdj. ilustracyjne)Problemy z czołgami dla Ukrainy. NATO naciskało Niemcy, a teraz zwlekają

Więcej o: