Ekstremalne warunki pogodowe w Słowacji. Karambol z udziałem 30 samochodów

Kolejne powiaty w środkowej i północnej Słowacji wprowadzają stan wyjątkowy w związku z ekstremalnymi warunkami pogodowymi. Wiatr może osiągnąć prędkość do 180 kilometrów na godzinę. Na autstradzie D1 doszło do karambolu z udziałem 30 samochodów.

Od piątku synoptycy alarmują, że w obszarach wysokogórskich w środkowej i północnej Słowacji obowiązuje najwyższy poziom ostrzeżenia przed spodziewanymi niezwykle silnymi wiatrami, które mogą osiągnąć prędkość do 180 kilometrów na godzinę.

Karambol na autostradzie D1. Zderzyło się 30 samochodów

Około 30 samochodów uczestniczyło w karambolu na autostradzie D1 na odcinku Spišský Štvrtok-Poprad. W przeciwnym kierunku w tym samym miejscu zdarzył się wypadek z udziałem 7-8 samochodów.

Droga pozostaje całkowicie zablokowana. Zamknięte zostały niektóre odcinki dróg pod Tatrami. Na części tras ograniczenia dotyczą tylko ciężarówek.

Słowacka policja poinformowała, że w ciągu ostatnich 24 godzin odebrała 519 połączeń z linii alarmowej w regionie żylińskim.  

Od piątku rano stan wyjątkowy występuje we wsi Ždiar (powiat popradzki) i mieście Svit. Burmistrz Ždiaru Pavol Bekeš potwierdził, że w nocy udało się częściowo odblokować niektóre odcinki lokalnych dróg, ale większość nadal pozostaje zablokowana - informuje spis.korzar. Leży tam ponad metr śniegu, którego nie ma już gdzie odgarniać.

Zobacz wideo Bożek: Sam widziałem jak ludzie w Tatrzańskim Parku Narodowym dokarmiali zwierzęta. Coś nieprawdopodobnego

Więcej najnowszych informacji przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl

Ekstremalne warunki pogodowe w Słowacji. Stan wyjątkowy w niektórych powiatach

Po godz. 18 sztab kryzysowy w Rużomberku także ogłosił stan wyjątkowy, który będzie obowiązywał do odwołania w całym mieście i okolicy. Władze tłumaczą, że wprowadzenie takich środków pozwoli na wykorzystanie całej techniki i zasobów ludzkich do walki z atakiem zimy. 

Ministerstwo spraw wewnętrznych Słowacji zaapelowało, aby nie podróżować w kierunku zagrożonych rejonów chyba, że jest to bezwzględnie konieczne.

PilneTPN: Na wniosek TOPR cały obszar Tatr zamknięty do odwołania

Z powodu wyjątkowo niesprzyjających warunków pogodowych ośrodki narciarskie Tatrzańska Łomnica, Stary Smokowiec i Štrbské Pleso są zamknięte.

Więcej o: