Mimo trwającej wojny w Ukrainie, na terenie Narodowego Rezerwatu "Sofia Kijowska" są prowadzone prace archeologiczne. Naukowcy znaleźli tam trzy tunele - do tej pory ustalono, gdzie prowadzi tylko jeden z nich.
Więcej podobnych informacji znajdziesz na stronie głównej Gazeta.pl.
Dzięki prowadzonym pracom archeologicznym naukowcy będą mogli ustalić więcej szczegółów na temat życia codziennego w Kijowie w XVIII i XIX w. Tajne przejścia znajdowały się pod cerkwią refektarzową z XVII wieku, pod którym były też piwnice z tego samego okresu. Tunele odkryto podczas prowadzonych w piwnicach prac remontowo-restauratorskich. Główny konserwator rezerwatu Vadym Kyrylenko przekazał, że niewiele wiadomo o odnalezionych przejściach.
- Po pracy w archiwach dowiedzieliśmy się, że kiedy w XIX wieku ukończono budowę kościoła, te podziemne przejścia były już zasypane ziemią, nikt ich nie badał i nie wiadomo, dokąd prowadzą - przekazał Kyrylenko, cytowany przez ukraiński portal society.comments.ua. Konserwator powiedział również, że w trakcie biolokalizacji rezerwatu odkryto, że jeden z odkrytych tuneli prowadzi do Soboru Mądrości Bożej (Katedra św. Zofii) i znajduje się na głębokości sześciu metrów, a pod samą katedrą może się znajdować również pomieszczenie na głębokości dziewięciu metrów, które nadal pozostaje tajemnicą.
Archeolodzy chcą przede wszystkim zbadać przedmioty, które znaleziono w tunelach, a także oczyścić tajemne przejścia. - Pracy jest dużo, to prawdziwy Klondike (rodzaj gry przygodowej - red.) dla naukowców, ponieważ piwnica jest pełna przedmiotów domowego użytku z XVIII i XIX wieku - przekazał Kyrylenko. Postęp prac jest stale przekazywany do wiadomości publicznej za pośrednictwem Facebooka. "Już jest bardzo ciekawie, a będzie jeszcze ciekawiej!!!" - zapowiadają archeolodzy.