Kijów. Archeolodzy odkryli trzy tajemne przejścia. Ustalili, dokąd prowadzi jeden. "Będzie ciekawie"

Archeolodzy odkryli trzy podziemne tunele na terenie Narodowego Rezerwatu "Sofia Kijowska". Do tej pory znaleziono tam przedmioty używane w gospodarstwach domowych z XVIII i XIX wieku. "Już jest bardzo ciekawie, a będzie jeszcze ciekawiej" - zapowiadają archeolodzy.

Mimo trwającej wojny w Ukrainie, na terenie Narodowego Rezerwatu "Sofia Kijowska" są prowadzone prace archeologiczne. Naukowcy znaleźli tam trzy tunele - do tej pory ustalono, gdzie prowadzi tylko jeden z nich.

Więcej podobnych informacji znajdziesz na stronie głównej Gazeta.pl.

Zobacz wideo Najciekawsze odkrycia kosmiczne ostatnich lat

Kijów. Archeolodzy odkryli trzy podziemne tunele

Dzięki prowadzonym pracom archeologicznym naukowcy będą mogli ustalić więcej szczegółów na temat życia codziennego w Kijowie w XVIII i XIX w. Tajne przejścia znajdowały się pod cerkwią refektarzową z XVII wieku, pod którym były też piwnice z tego samego okresu. Tunele odkryto podczas prowadzonych w piwnicach prac remontowo-restauratorskich. Główny konserwator rezerwatu Vadym Kyrylenko przekazał, że niewiele wiadomo o odnalezionych przejściach.

- Po pracy w archiwach dowiedzieliśmy się, że kiedy w XIX wieku ukończono budowę kościoła, te podziemne przejścia były już zasypane ziemią, nikt ich nie badał i nie wiadomo, dokąd prowadzą - przekazał Kyrylenko, cytowany przez ukraiński portal society.comments.ua. Konserwator powiedział również, że w trakcie biolokalizacji rezerwatu odkryto, że jeden z odkrytych tuneli prowadzi do Soboru Mądrości Bożej (Katedra św. Zofii) i znajduje się na głębokości sześciu metrów, a pod samą katedrą może się znajdować również pomieszczenie na głębokości dziewięciu metrów, które nadal pozostaje tajemnicą.

Kijów w czasie wojny / zdjęcie ilustracyjneRosja ostrzelała kilka obwodów w Ukrainie. W Kijowie zginęła jedna osoba

Kijów. Trwa oczyszczanie podziemnych korytarzy

Archeolodzy chcą przede wszystkim zbadać przedmioty, które znaleziono w tunelach, a także oczyścić tajemne przejścia. - Pracy jest dużo, to prawdziwy Klondike (rodzaj gry przygodowej - red.) dla naukowców, ponieważ piwnica jest pełna przedmiotów domowego użytku z XVIII i XIX wieku - przekazał Kyrylenko. Postęp prac jest stale przekazywany do wiadomości publicznej za pośrednictwem Facebooka. "Już jest bardzo ciekawie, a będzie jeszcze ciekawiej!!!" - zapowiadają archeolodzy.

Tunel w pobliżu świątyni Taposiris Magna w AleksandriiEgipt. Archeolodzy odnaleźli tunel. Prowadzi do grobu Kleopatry?

Więcej o: