Ukraina. Błaszczak odznaczony przez Zełenskiego orderem za zasługi. "Wsparcie militarne będzie kontynuowane"

Wicepremier i szef MON Mariusz Błaszczak został odznaczony przez prezydenta Ukrainy Wołodymyra Zełenskiego "Orderem za zasługi I stopnia". Do spotkania obu polityków doszło w piątek w Kijowie. - Dziękuję za konkretne i znaczące kroki, jakie Polska podejmuje w celu wzmocnienia naszych Sił Zbrojnych - mówił Zełenski.

Biuro prezydenta Ukrainy Wołodymyra Zełenskiego przekazało w piątkowym komunikacie, że ukraiński przywódca podziękował Mariuszowi Błaszczakowi "za wszechstronne wsparcie Polski w przeciwdziałaniu rosyjskiej agresji oraz solidarność Polaków z Ukraińcami".

Zełenski zwrócił też uwagę na "ważną rolę Warszawy w tworzeniu koalicji pancernej dzięki decyzji o przekazaniu Ukrainie kompanii pojazdów opancerzonych Leopard 2".

Więcej treści znajdziesz na stronie głównej Gazeta.pl >>>

- Dziękuję za konkretne i znaczące kroki, jakie Polska podejmuje w celu wzmocnienia naszych Sił Zbrojnych - mówił prezydent Ukrainy.

Wołodymyr Zełenski wręczył ministrowi obrony narodowej "order za zasługi I stopnia". Uzasadnił to "wzmacnianiem współpracy międzypaństwowej, wspieraniem suwerenności państwowej i integralności terytorialnej Ukrainy".

Zobacz wideo Janusz Reiter: Niemcy nie mają politycznej odwagi, zdolności do podejmowania ryzyka

Ukraina. Wicepremier i szef MON Mariusz Błaszczak z wizytą w Kijowie

Podczas piątkowej wizyty w Kijowie Mariusz Błaszczak spotkał się również z ministrem obrony Ukrainy Ołeksijem Reznikowem. Politycy wzięli udział w wideokonferencji z sojusznikami na temat dalszego wsparcia militarnego.

- Ciężki sprzęt pancerny ma znaczenie kluczowe dla Ukrainy broniącej się przed rosyjską agresją. Ze strony naszych odpowiedników, ministrów obrony państw, które posiadają czołgi Leopard padły deklaracje, ale czekamy na ostateczną deklarację do połowy lutego - mówił w piątek Mariusz Błaszczak.

Czołg Leopard 1 (zdjęcie ilustracyjne)Niemcy. Zgoda na przekazanie kolejnych leopardów dla Ukrainy. Nawet 88 szt.


 

Więcej o: