USA: zła wiadomość dla wyczekujących wiosny. Świstak Phil wyszedł z nory i zobaczył swój cień

Mieszkańców północno-wschodniej Ameryki czeka jeszcze sześć tygodni zimy - taki wniosek można wysnuć z obserwacji świstaka Phila w miejscowości Punxsutawney w stanie Pensylwania w USA. Zwierzę wyszło w czwartek ze swojej nory i zobaczyło swój cień, a to oznacza, że wiosna może przyjść nieprędko. Poprzednie lata wskazują jednak, że prognozy świstaka nie zawsze się sprawdzały i należy je traktować z przymrużeniem oka.

Dzień Świstaka to doroczne święto obchodzone 2 lutego w Stanach Zjednoczonych i Kanadzie, którego bohaterem jest świstak amerykański, nazywany również świszczem.

W tym dniu wabi się świstaka z norki. Jeśli pogoda rano jest słoneczna i zwierzę zobaczy swój cień, zwiastuje to jeszcze sześć tygodni zimy. Jeśli nie - oznacza to, że wiosna jest już blisko.

Więcej treści znajdziesz na stronie głównej Gazeta.pl >>>

W tym roku świstak Phil swój cień zobaczył, co może być dobrym sygnałem dla miłośników zimy za oceanem. Jeśli wierzyć zwierzakowi, zima będzie z Amerykanami jeszcze przez sześć tygodni.

Zobacz wideo Amerykańskie czołgi w Ukrainie. Reiter: Scholz uczynił z tego własny sukces

Dzień Świstaka. Phil przewidział sześć tygodni zimy

Pierwsze obchody Dnia Świstaka odbyły się w Punxsutawney w Pensylwanii w 1887 r. I choć świstak jest tam "pytany" o prognozę co roku, jego przepowiednie nie zawsze się sprawdzają.

CNN wskazuje, że Phil nie jest jedynym świstakiem z zacięciem meteorologicznym. Swoich własnych "synoptyków" mają również stany takie jak Ohio, Karolina Północna, Nowy Jork, Georgia, Tennessee, Wisconsin, Illinois, Maryland, Zachodnia Wirginia i Michigan.

Więcej o: