Putin wygłosi orędzie w rocznicę ataku Rosji na Ukrainę? Wyciekły szczegóły. Kreml komentuje

Władimir Putin wygłosi orędzie pod koniec lutego, dokładna data jeszcze nie jest znana - pisze portal Meduza, który ujawnił szczegóły przemowy. Według dwóch źródeł Meduzy zbliżonych do Kremla, tekst orędzia jest wciąż opracowywany. Putin miałby m.in. powiedzieć, że "zwykli obywatele Rosji nie powinni się martwić, gdyż powinna ich chronić nowoczesna broń".

Zgodnie z Konstytucją Federacji Rosyjskiej prezydent Rosji musi co roku wygłaszać orędzie przed Zgromadzeniem Federalnym - wyjaśnia niezależny portal Meduza, który został uznany przez rosyjski rząd za "organizację niepożądaną" (wcześniej był uznany za "zagranicznego agenta" - Meduza została założona w Rydze). Tymczasem Władimir Putin po raz ostatni zwrócił się do parlamentu w kwietniu 2021 roku. Natomiast w grudniu ubiegłego roku ogłoszono, że przemówienie oraz tradycyjna coroczna konferencja prasowa nie zostaną wygłoszone do końca roku: przełożono je na rok 2023. Rzecznik prezydenta Dmitrij Pieskow tłumaczył to "napiętym harmonogramem" Putina.

Władimir Putin podczas noworocznego przemówieniaPutin wygłosił noworoczne orędzie. Uwagę zwraca stojąca obok blondynka

Wojna w Ukrainie. Władimir Putin wygłosi orędzie w rocznicę inwazji? Kreml komentuje

Pod koniec stycznia dziennikarka polityczna i była korespondentka specjalna Meduzy Farida Rustamowa poinformowała, że wznowiono prace nad tekstem orędzia. "Dokładna data nie jest jeszcze znana. Jedno z naszych źródeł żartowało, że nie będzie zaskoczone, jeśli wydarzenie odbędzie się 24 lutego [rocznica inwazji]" - pisała Rustamowa.

Państwowe agencje informacyjne TASS i RIA Nowosti informowały wówczas, powołując się na własne anonimowe źródła, że orędzie rzeczywiście odbędzie się pod koniec lutego, ale najprawdopodobniej nie 24 lutego, lecz 20-21 lutego. Oficjalnie Kreml nie potwierdził żadnego z tych terminów, natomiast Dmitrij Pieskow powiedział, że prace nad tekstem orędzia "nie ustały" - czytamy.

Z kolei w czwartek Pieskow powiedział, że nic mu nie wiadomo o organizowaniu jakichkolwiek wydarzeń poświęconych rocznicy rozpoczęcia rosyjskiej inwazji na Ukrainę. - Nie są mi znane żadne wydarzenia, które byłyby planowane - mówił rzecznik prezydenta, cytowany za agencją Interfax.

Władimir PutinKreml: Putin przemówi w Wołgogradzie. Będzie mówił o "konsekwencjach"?

Co powie Władimir Putin na orędziu? Meduza ujawnia szczegóły

Tymczasem według dwóch źródeł portalu Meduza, zbliżonych do Kremla, tekst orędzia jest wciąż opracowywany, a swoje propozycje do niego przygotowują pracownicy rosyjskiego rządu, Rady Bezpieczeństwa i bloku politycznego administracji prezydenckiej.

- Wojna będzie stanowić ramy przemówienia. Jeśli chodzi o orędzie o stanie narodu w 2021 roku, to miało ono charakter ramowy - powiedział jeden z rozmówców portalu. Według źródeł Meduzy planowane jest, by w swoim wystąpieniu Putin zwrócił szczególną uwagę na wsparcie państwa dla uczestników wojny w Ukrainie oraz okupowanych terytoriów ukraińskich - w szczególności miałby mówić o planach ich odbudowy i rozwoju.

Więcej na temat działań Rosji przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl

Według źródeł, na które powołuje się Meduza, Władimir Putin ma też zadeklarować jedność Rosjan i ich rzekome bezwarunkowe poparcie dla wojny w Ukrainie. Ponadto blok polityczny administracji prezydenta ma zajmować się tezami polityki zagranicznej zawartymi w orędziu.

Władimir PutinByły autor przemówień Putina: Za rok zamach stanu w Rosji będzie realny

Oczekuje się, że Putin będzie mówił o wielobiegunowym świecie i "antykolonialnej polityce" Rosji. Według rozmówców Meduzy, Kreml przygotowuje wystąpienie o "udanych przykładach substytucji importu" i "sukcesach" w walce z zachodnimi sankcjami.

"Putin prawdopodobnie będzie również mówił dość szczegółowo o planowanych środkach wsparcia społecznego dla Rosjan" - podają źródła Meduzy. Podkreślają również, że mimo wojny z Ukrainą "zwykli obywatele Rosji nie powinni się martwić: nowoczesna broń powinna ich chronić".

Władimir PutinPutin wygląda inaczej "na każdym spotkaniu". "Jest człowiekiem-fejkiem"

Rozmówcy Meduzy zauważyli, że treść orędzia oraz data wystąpienia Putina w parlamencie może zostać znacząco skorygowana, jeśli zmieni się sytuacja na froncie. - W tej chwili na Kremlu uważa się, że sytuacja jest stabilna. Tło jest dobre, są sukcesy: zdobyty Sołedar - mówi jedno ze źródeł Meduzy. Rozmówcy portalu uważają, że w przypadku powodzenia kontrofensywy armii ukraińskiej należy spodziewać się bardziej agresywnej retoryki ze strony Putina.

Zobacz wideo Płk Łukasiewicz: Polityczną wojnę Rosji może zakończyć polityczny akt
Więcej o: